Gümüş lehimleme hakkında

veysel28

Profesyonel Üye
Arkadaşlar gümüş parça(yüzük,bileklik,kolye vb. takılar) için lehimleme yaparken nelere dikkat etmeliyiz.Mesela kullanılan malzeme ne olmalı nasıl yapılmalı.Ben bir gümüş yüzüğü bildiğimiz elektronik kartlar için kullanılan lehimi kullandım fena olmadı.Bu şekilde sağlıklı olurmu biliyorum görüşlerinizi bekliyorum.

yanlış yere konu açtın galiba kardeş.. en azından elektronik bölümüne açabilirsin onlar lehim yapıyor.
ama bildiğim kadarıyla şöyle söyleyebilirim
normal elekroniklerdeki lehimler genelde bakır için kullanılır.
gümüşe lehim tutunabilir mi bilemem. yapılacak gümüşünde iyi ısınması gerek. açıkcası bence gümüş için kaynak lehim farklıdır.

elektrikte ve elektronikte kulanılan leğim KALAY-KURŞUN karışımıdır bu eğimle gümüş leğimleyebilirsin
anak mukavemeti az olur en sağlıklısı gümüşü gümüşle kaynatmaktır.

Teşekkürler cevaplar için peki gümüş için kullanılan lehim varmı acaba.

Videolar açılmıyor bende mi sorun var tıklayınca hiç bişey olmuyor.

Son düzenleme:
Tamam açıldı teşekkürler.

Gümüş çok kolay lehim olur.
Yukarıda anlattıkları gibi lehim kaynamaz sadece tutunur.
Kaynak da ise erime ve kaynaşma olur.
Yani sağlamdır.
Lakin onarım işlerinde yüksek ısı - alev sakıncalı ise ya mekanik perdeleme - önlenme uygulanır ya da çaresiz lehim kullanılır.

Lehim için tutunmayı -kesiti arttıracak tedbirler alınır , mesela çentik - ufak matkap ucu izi - noktalama ... gibi.
Lehimlerin çeşitleri de önemlidir.
Alaşımları ve çeşitleri gibi.
Özel durumlarda özel hazırlanır.
Temel element kalaydır.

Mesela :

Ürünler - Kurşunsuz Tel Lehim Alaşımları - www.soldex.com.tr

Cevap için teşekkürler. Bu teli bildiğimiz elktronik kartlarda kullanılan lehim makinasıyla yapmak mümkünmü.Aslında ben bu işten para kazanmayacam bu işin amatörü bile değilim sadece evde gümüş takılar vs kopması kırılması durumunda işimi görebilcek tarzda bişeyler arıyorum.(Gümüş lehiminden para kazananlar kızmasın sonra)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…