Gaz Dönüşümü

klima54

Üye
arkadaşlar merhaba bugün ögrendigim bir bilgiyi paylaşmak istedim.R22 gazla çalışan klimamızın hiç biryerinde degişiklik yapmadan gazı boşaltıp vakum yaptıktan sonra kanadadan gelen nitrokitfit isimli yagdan koyuyoruz.R134 gazı %15 oranında az gaz koyup klimamızı çalıştırabilirmişiz.Otobüslerde R12 gazlı klimalarda bunu denemişler ve iyi bir verim almışlar.Ama benim sakıncam otobüslerin kompresörü dıştan tahrikli bizim kompresörler ise semi hermetik 6 silindirli statoru kompresörün içinde acaba belli bir zaman sonra sargıların üzerindeki vernik ve izalasyon tabakasına zarar verirmi.Bu dönüşüm konusunda deneyimi olanlardan bilgi bekliyorum teşekkürler ???

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
r22 hcfc gazdır. bu gaz azda olsa ozona zarar verdiğinden alternatif olarak hfc sınıfından 407C, 410A ve 417A gazları bulunmuştur. r12 de 1996 da yasaklanmış cfc ozona zararlı olduğundan yasaklanmış ve ona alternatif r134a geliştirilmiştir. retrofit (gaz dönüşümü) işinde uygun akışkan kullanılmalıdır. r12 için bile r134 kullanıldığında sıkıştırma oranları ve ısı konusu karışıyor. kısacası alternatif kullanacaksanız eğer, 410 a kullanmalısınız. r22 en verimli alternatifi odur. ki o zaman da yağınızı (ki yağınızı bilmiyorum tahminen madeni kökenli) poly ester yağ ile değğiştirmelisiniz. bu seferde sıkıştırma oranları sorun yaratabilir. size tavsiyem, kolayca elde edilebilen ve sistemin tasarlandığı r22 gazı kullanmanız. çünkü 410 la bile en az %12 kaybınız olacaktır. vede kesinlikle r134 kullanmayın. kapasiteden tutun yoğuşmasına kadar uyumsuz olacaktır.

Normalde r12 ile çalışan bir cihazı alternatif olarak r134 gazı ile çalıştırabilirsin bunu da cihazda bulunan r12 gazını ve yağını boşaltıp cihazı 11 gazı ile yıkadıktan sonra r134 gazı ve yağını verirsen cihazı çalıştırabilirsin.

kesinlikle tavsiye etmem belli bir süre sonra sistemde tıkanmalar meydana getiriyo.başta iyi gibi gözüksede bu yöntem sağlıklı ve performanslı çalışmamakta

22 yüksek basınçlarda çalışan bir gazdır. 134 ise o kadar yüksek basınçlarda çalışmaz. Eğer bir değişim düşünülüyorsa mümkün oldugunca aynı basınçlarda çalışan muAdil gaz olması idealdir. Diğer türlü akışkan kontrol elemanlarından tutunda bazı büyük sistemlerde sensörler ve cihaz yazılımı değişmesi gerekir. ( yağdan bahsetmiyorum bile.. ) r12 ye 134 olabilir mesela.. 22 için ise 407 gazı muadil olabilir .. eğer çalışma basınçları değişecekse dediğim gibi kontrol elemanlarıda değişmelidir...

Kolay gelsin iyi çalışmalar..

dostum bildiğim kadarı ile 22 ile çalışan sisteme 407 407 ile çalışansistemede 22 verilirse sistem belirli bir süre sonra komp ü yakmıyormu.. eger bir sakınca yoksa bende 407 ile çalışanbir klima var 22 ile doldurup monte edebilirim
sevgiler
hakan

Dostum şöyle söyleyeyim. bir cihazda 407 li cihazda yanımızda gaz olmadığı için sistemi iyice vakumlayıp 22 bastık. O gündür sıkıntı olmadan çalışıyor cihaz. Başka bir servis arkadaşımda tam tersini yaptıgını söyledi ama ben uygulamadım. 22 li cihazı vakumlayıp 407 bastıgını söylüyor. ama ben bunu denemedim. arkadaşım o cihazın çalıştıgını sorun cıkartmadıgını söylüyor.

22 yada 407 çalışma değerleri birbirine yakın gazlardır. ama bu herhangi biri ile 410 kullanılamaz bunu söyleyebilirim.

dostum sağolasın ... bazı konularda kafamı kurcalayan daha önce hiç duymadığım şeyler var bu konuda yardımcı olabilrmisin .. mesela gecenlerde bir dosya buldum nette orada alçık basınç komp ve yüksek basınç komp sisteme beraber takılmasından bahsediyordu.. bunun neden uygulandığı konusunda bir bilgi yoktu ama (bu işi yetkili servisde öğrenince maalesef firmanın üretim alanında verdiği kadarı ile bilgin oluyor diğer konularda o zaman ki iş yükünden ilgimizi çekmiyordu bu yüzden ticari uygulamalar benim için dipsiz ve bakir bir konu..)şimdiden teşekkürler
sevgiler
hakan

Dostum merhabalar...

çift kompresör uygulamaları çeşitlilik gösterir.. Bağlı bulundugu sisteme göre değişir. Biliyoruzki soğutma sistemleri çeşit çeşit sektör sektör.. gıda soğutmasından ürün saklamaya konfor soğutmasından proses ticari soğutmaya kadar.. ve kaynak çeşitlerine göre değişir.. diyeceğim ;

çift kompresör uygulaması aklıma gelecek en genel uygulama kapasite düşürüp yükseltme olabilir.

yeni gördüğüm bir sistemde likit hattında çalışan ikincil kompresörlü ekonomizerli cihazlar var. p/h diyagramında likitin aşırı soğutularak daha fazla soğutma elde etmek için kullanılıyordu.
Elindeki dosyayı görme ihtimalim olursa buraya yüklersen bende incelemek isterim..

Kolay gelsin iyi çalışmalar...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…