gcode ve pic

turgut94

Üye
Selam.
Benim sormak istediğm konu bir gcodu pic 'e yazıp bunu bilgisayarsız ortamda 3 motora komut yollama imkanımız varmı?Mesela yuvarlak veya dik dörtgen bir şeklin gcod'unu pice yazıp start verdiğimizde istediğimiz şekli çizip duracak.ve tekrar start verdiğimizde aynı şekli tekrarlıyacak. Bu mümkünmüdür?

Anahtar kelimen (becerebilirsen ) , interpolation namı diğer interpolasyon .

Pic le neden olmasın.
Yazabildikten sonra üzerine 32 bit OS kurulabilecek pic ler var..

Selam.
Benim sormak istediğm konu bir gcodu pic 'e yazıp bunu bilgisayarsız ortamda 3 motora komut yollama imkanımız varmı?Mesela yuvarlak veya dik dörtgen bir şeklin gcod'unu pice yazıp start verdiğimizde istediğimiz şekli çizip duracak.ve tekrar start verdiğimizde aynı şekli tekrarlıyacak. Bu mümkünmüdür?

Aynisi benim de aklima gelmisti, ama pic ile yapildiginda saglikli olmaz diye dusunmustum. Cunku 3 bin satirlik bi g code u pice isletmek saglikli olmayabilir.

Mikrodenetleyici yerine iyi bi mikroislemci kullanarak yapilabilir bence. Kaynak ve zaman bulamadigim icin rafa kaldirdigim projelerden biri suan.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Yapılmışı var: GRBL. Arduino (Atmel ATMEGA328) için yazılmış, birçok makinede kullanılmakta olan bir sistem.

Temel olarak usb bağlantısı ile terminal bağlantısı ile gcode lar gönderiliyor, yazılım gcode u çözüp motor sürücüye sinyalleri gönderiyor.

Bengler: GRBL adresinden bilgi alınabilir, soruları olan varsa cevaplayabilirim.

pic hafızası belki yetersiz gelebilir ama mikro sd kart desteği olduğunda sd kartın içindeki g kodunu pekala işleyebilir ve cnc kontrol edebilirsiniz.

Gcode işlemeyi ve programlamayı bildikten sonra PC ve mcu üzerinde kodlamak çok da zor yapılamaz bir iş değil. Sadece fazla detay olduğu için uzun süreli bir iş. Özellikle de Gcode yorumlama açısından.
CNC işlerine bir kaç yıl önce PCB kazımak yüzünden başlamıştım. Genelde PCB CAM işleminden çıkan Gcode larda G2-3 bile olmuyor. Lineer enterpolasyonla bile işi kotarmak mümkün.
Kendi adıma konuşursam dsPIC, PIC32, STM32F4, F103 gibi mcu lar üzerinde çalışan gcode yorumlayan, lineer, dairesel enterpolasyon yapan bir şeyler bende yazdım. Gcode işlemenin yanı sıra 3 eksen motorları direkt süren bir şeyler de.
PCB üzerindeki yükseklik hatalarını proplayıp kompanze etmek gibi ekstra özellikleri de kodlamıştım.

Şu anda yılbaşı yoğunluğundan dolayı elektronik işlerine yaklaşık bir aydır ara vermiş durumdayım.
Mach3 ile birlikte çalışıp problayabilecek, kendi başına da usb-ether-seri çalışabilecek kutulu bir projeyi sanırım ocak ortaları gibi bitirebileceğim.
Ares vs. den gcode üretecek bir şeylerin sözünü verdiğimi de unutmadım.

Konu ile ilgilenen, kendi birşeyler yapmak isteyen arkadaşlara da elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,067
Kullanıcılar
451,347
Son üye
mrosleon

Yeni konular

Geri