gerilim düşümü

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
27000 watt cihaz için mesela cosf 0.8 dersek 33750 VA yapar. 33750/220= 153.4A
150 metre gidiş 150 metre dönüs 300 metre kablo boyu
%3 gerilim düşümü = 6.6 V
6.6/153.4=0.043 Ohm maksimum iletken direnci olmalı 300 metre için.

(0.043/300)x1000=0.143 Ohm/km

Şimdi söylediğim şeye tekrar gelmiş oldunuz ilk mesajımda dedim ki 3 faz beslenirse 16 lık kablo tek faz beslenirse 120 lik kablo ile besleme yapılabilir.Madem amerikayı tekrardan keşfedicez bende hesabımı paylaşayım şimdi verdiğiniz katalogdan baktığımızda 120 lik kablonun km deki direnç değeri 0,153 ohm dur.Yani metredeki direnci 0,153/1000= 0,000153 olur.Mesafeyi hesaba kattığımızda 0,000153*150= 0,02295 ohm olur.Bunuda 2 ile çarparız (300 m olduğu için) 0,02295x2= 0,0459 ohm olur. İletkendeki güç kaybı eşittir gerilim düşümüne 27000/220 = 122,72x122,72 = 15060 x 0,0459=691 watt olur.Buradan da 0,691/27 = 0,0255*100= 2,55 olur. Yani gerilim düşümümüz % 2,55 ile 120 lik kablo ile kurtarır.

Şimdi özetle şunuda belirteyim monofaze hesap yapılarak 120 lik kablo ilede enerji verilebilir fakat 27 kw küçük bir güç değil enerji alınana trafo yada tali panoya yüklü miktarda dengesiz yüklenmeye neden olacaktır.En mantıklısı 3 fazlı beslemedir.

Son düzenleme:
sizin dediğinize itiraz etmedim ki hiç. hesabı paylaşmanızı istedim sadece. nedense sizde öyle bir algı oluştu.
Yaptıgım hesabıda arkadasa örnek olması açısından yaptım. işin mantıgını anlatmaya çalıştım.

üç fazı oraya tasıyıp tek faza nasıl düşüreceğiz orasını bilmiyorum ben. aslında o kısmı merak ediyorum.
oraya 3 faz giderse nötr nasıl gidecek?

3 faz ayrı ayrı gidip yük eşite yakın 3 e bölünerek ayrı ayrı fazlardan beslenecek değil mi?
ben öyle yapılacagını düşündüm. Buradan hareketle en başta yaptıgım hesabı her bir faz hattı için yapmak zorunda arkadaş. Buna istinadende basit bir örnekle olayın mantıgını anlatmaya çalıştım.
Mantık olarak bir hata yaptım ama sanırım. 3 ayrı faz ve 3 ayrı nötr gidicek gibi hesap yaptım. Aslında 3 faz ve tek nötr kablosu taşınacak sanırım. Nötr hattı daha kalın olacak.
Doğrumudur?

Son düzenleme:

Sıkıntı yok o zaman belki ben yanlış anladım.Şimdi olayı şöyle açıklayayım enerji alınacak panoya yada trafoya 3 x 16 +10 yada 4 x16 kablo ile bağlantı yapılacak bağlantının 3 damarı R-S-T fazları 4 . damar ise nötr iletkeni olacak yük tarafında ise kurulan panoda nötr barasından ve R-S- T fazlarından monofaze yüklere önceki mesajlarımda belirttiğim gibi yükler dengeli olarak dağıtılacak eğer yükler dengeli ise tam yüklenme durumunda hemen hemen nötr iletkeninden akım geçmeyecektir.Yada az dengesizlik durumunda biraz akım geçecektir.Olay bundan ibaret

bu hesap yapılırken mesafe 300mt niye alındı ? son alıncı mesafesi 150mt değil mi ?
ana pano ile arkadaşın yapmak istediği pano arası mesafe 150mt anladım ben yanlış mı?
veya bütün bu alıcılar arasındaki mesafelerin toplamı mı 150mt
3 gündür uykusuzum belki onun etkisi ile anlamamış olabilir.

bu işin yapımının en mantıklı yolu sn.emodiyator dediği gibi 3 faz besleyip alıcılara 1 faz dağıtmaktır.

Nötr iletkeninden akım geçmeme ihtimali var mı?
Nötr noktasında akımlar toplamı sıfırdır doğrudur(yükler dengeli ise ama nötr hattından akım akar çünkü yük nötr noktası ile faz arasına bağlanır. dolayısıyla nötr iletkenini kalın secmek zorunda veya 3 ayrı ince nötr iletkeni kullanmak zorunda (birbirine paralel)
öyle değil mi?
öyle değil... akım diğer fazlara akacak nötr kablosundan akmayacak. (yükler dengeli ise) sanırım. kafam durdu düşüneyim

fazdan yüke 150 metre yükten tekrar o fazın geri dönüşü 150 metre dolayısıyla 300 metre almak zorundayız. faz yüke gelene kadar kablo direnci var , yük 2. bir direnç ve son olarak yüktan fazın geri dönüş hattı(yani 150 metre kablo) 3. bir direnç olur. seri 3 direnç var.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Şimdi resimdeki durum 1 de yük durumunua baktığımızda her fazdan 40,90 amper akım geçmesine rağmen nötr le birleştiği noktada akım sıfırlanır.Dolayısıyla senin söylediğin gibi 3. bir direnç söz konusu olmaz (gidiş,geliş,yük direnci ) burada sadece kablonun gidiş direnci ve yük direnci söz konusudur.

Durum 2'yi incelediğimizde 2 fazda yükün olmadığını 1 fazda ise dengesiz yüklenmenin olduğunu görürüz ve olası en kötü ihtimalde budur.Buradaki gerilim düşümünü hesap edersek (4 x16 için) en fazla %6,24 gerilim düşümüne neden olmaktadır.Burada fazdan geçen akım nötrden de aynen geçecektir ve standardın üzerinde gerilim düşümüne neden olacaktır.Bu sorunun da çözümü var yük tarafı dağılımını yapan kişi eş zamanlı en fazla çalışan cihazları tespit ederek R-S-T fazlarına dağıtmasıyla bu sorunu çözecektir.Diğer dengesiz yüklenme durumlarında 9 kw altında olacağı için çok fazla gerilim düşümü olmayacaktır.Burada abonenin güç tüketimi eş zamanlı çalışan cihazlar kaç saat çalıştığı önemli rol oynar bunlar ölçüm alınarak yada hesap yoluyla yapılacak düzenlemelerdir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…