GPS ALICIDA UTC SAATİ NEDEN 3 dk geride ?

MAIN_LOOP

Onursal Üye
Onursal Üye
Kullandığım GPS modulu LOCOSYS MC1612 -145dbm alış hassasiyetine sahip bir modul

alcı antenim aktif anten olup devredede aktif anten beslemesini yaptım.

gelen GPRMC datasında cihaza enerji verdiğimde satellite connection olana kadar saat ve tarih bilgisi yok normal olarak.bir uydu bağlantısı yapıldığında datalar valid olmasa bile saat bilgisi alınıyor fakat pc saatinden 3 dk geride. 3 uydu yakalandığında data valid olduğunda saat bilgisi düzeliyor ve pc saatiyle aynı senkron oluyor tabi bu işlemler esnasında pc ile modul arasında hiçbir bağlantı yok. modul bilgisini 2x16 alpha lcd de görüntülüyorum.sıfır bir modul taktığımdada aynı olay başıma geldi. uyduya olan uzaklıkla alakalı olduğunu düşündüm fakat hesap yaptım bilgi yaklaşık 0.6 sn de bize ulaşıyor 3dk nerde 0.6 sn nerde. nerde bu millet nerde bu devlet ? :):)

sonuç olarak 3 uydudan sonra zaman düzeliyor zaten bende bu saati devrede kullanmıyorum long,lat,alt bilgilerini kullanıyorum ama kafaya takıldı gitmiyor.
varsa bu ilginç olayla karşılaşan yada dikkatini çeken bi rahatlatsın beni yoksa zamanda yolculuk yapcam 3 dk lık

benim tahminim gps cihazı koordinatlara göre zamanı gösteriyordur.

GPS alıcı çalışmıyorken zaman bilgisini RTC den alır. Geri kalan da RTC.
3 dk. fark olduğunda GPS modül ne kadar bir süredir kapalı idi. Modülün enerjisini kesip hemen enerji verince de 3 dk fark oluyormu. Bazı modüller direkt uydudan aldığı zaman bilgisi ile RTC yi update ediyor.
Elime geçen bazı modüllerin de binary komut setlerinde zaman güncellemesi ile ilgili komutlar vardı diye hatırlıyorum.

GPS alıcı çalışmıyorken zaman bilgisini RTC den alır. Geri kalan da RTC.
3 dk. fark olduğunda GPS modül ne kadar bir süredir kapalı idi. Modülün enerjisini kesip hemen enerji verince de 3 dk fark oluyormu. Bazı modüller direkt uydudan aldığı zaman bilgisi ile RTC yi update ediyor.
Elime geçen bazı modüllerin de binary komut setlerinde zaman güncellemesi ile ilgili komutlar vardı diye hatırlıyorum.

bunu düşünerek sıfır bir modul açıp onu lehimledim yani rtc daha hiç güncellenmeden uydu bağlantısı tekrar sağlandığında yine aynı durum oldu. 3dk geriden sonra 3 uydu yakalanınca tekrar saat normale döndü.zaten gelen dataar valid olmadan rtc güncellenmiyor.
birde saat bilgisi UTC saati uydulara greenwich gözlem evinden geliyor. yani bizim saatimizi gmt+2 yapınca türkiye saati oluyor.
sonuç olarak hala çözemedim.3dk çok ilginç bir durum.

Peki çalışan modülün enerjisini kesip bir dakika sonra tekrar enerji verince uyduyu yakalayana kadar saat yine 3 dakika geriden mi geliyor.

evet data valid olmadanda tek uydu bağantısı yapılınca aynı durum 3dk geri.
data valid olunca tekrar normale dönüyor

Forum istatistikleri

Konular
129,073
Kullanıcılar
451,358
Son üye
excelse04

Yeni konular

Geri