GRUNDIG V7000 Ampli Tamiri ve Bakımı

Ben bu amplideki şaseleme mantığını çözemedim maalesef. Öndeki kartın hiçbir yeri şaseye vidalı değil. Pot kabloyla öndeki karta bağlanıyor. Sadece öndeki TB/TAPE soketinde metale vidalanan bir yer var o kadar.

Öndeki kartı da söktüm incelemek için. Vaziyeti mesaja görsellerle ekliyorum. Buradaki tahribat daha fazla gibi görünüyor. U237 entegrelerinin bacakları koyu renkte. Bazı kondansatörlerin kenarında kararmalar var. Yanındaki elemanların ısınmasından dolayı olsa gerek. Bu devreyi iyice temizlemeden adam edemeyeceğim gibi görünüyor. Kontak sprey geldikten sonra temizleyip öyle devam edeceğim.

Bu arada asıl ganimet buradan çıktı Yamyam hocam, WIMA kondansatörler EROlar hemde kaç tane Mesaja görselleri ekliyorum.

Ekli dosyalar

• 2022-09-04 01.08.34.jpg
    355.7 KB · Görüntüleme: 18
  • 2022-09-04 01.08.40.jpg
    363.4 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_8605.jpg
    290 KB · Görüntüleme: 12
  • 2022-09-04 01.07.51.jpg
    289 KB · Görüntüleme: 16
  • 2022-09-04 01.08.29.jpg
    368 KB · Görüntüleme: 11
  • 2022-09-04 01.08.48.jpg
    396.9 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Bu arada asıl ganimet buradan çıktı Yamyam hocam, WIMA kondansatörler EROlar hemde kaç tane Mesaja görselleri ekliyorum.
Dur len naapıyon.
Benim amplimin sırrını ifşa ediyon. KLONLARLAR benim amplimi mazaallah
O cihazdaki şaseleme iki türlü.
İlki şaseye vidalanan şekli ile.
İkincisi ise PCB yolu ile şase hattına bağlantı ile.
Önceki mesajlarımda tarif etmiştim.

NOT:
Oradaki kararmalar möhüm değil. Normaldir. Eski zamanlarda bazı yerlerde gümüş alaşımı kaplamalar kullanılırdı. Bu yüzden oraları normalden daha fazla kararırdı.

Dur len naapıyon.
Benim amplimin sırrını ifşa ediyon. KLONLARLAR benim amplimi mazaallah
Görünce hemen fotoladım İstersen kaldırabilirim fotoğrafları.
O cihazdaki şaseleme iki türlü.
İlki şaseye vidalanan şekli ile.
İkincisi ise PCB yolu ile şase hattına bağlantı ile.
Önceki mesajlarımda tarif etmiştim.
Evet biliyorum fakat ben öndeki kartın da bir yere temas etmesi gerektiğini düşündüm yine de. Potun ölçümleri de yanlış çıkınca acaba şase mi problem diye düşündüm.
O halde burası ampli kartına kablo ile gittikten sonra orada şaseleniyor olsa gerek.

NOT:
Oradaki kararmalar möhüm değil. Normaldir. Eski zamanlarda bazı yerlerde gümüş alaşımı kaplamalar kullanılırdı. Bu yüzden oraları normalden daha fazla kararırdı.
O entegreye bir şey olmamışsa çok rahatlarım, çünkü nadir bulunan bir entegreye benziyor. Ama elektrolitik kondansatörlerin kenarları da kararmış, bunları söküp ölçmek gerekir mi? 8605 isimli fotoda daha iyi belli oluyor.

Yoh yoh kaldırma fotoları.
Benim ampliyi şeması ile de versem zaten kopya edemiyolar
Bu amplide genel bir prensip vardır.
Devre kartı üzerindeki tüm şaseleme PCB üzerinden yapılarak bir yerde toplanır ve burası bir vida ile şaseye irtibatlanır.
Ana sistem zero point zaten trafonun orta ucu olduğu için ve bu da direk şaseye vidalı olduğu için yüzlerce şase kablosu yerine tek bir hattın şaseye irtibatı ile tüm şaselemeler tamamlanırdı.
Dikkat bu vidalardan birisi bile gevşek olsa ampli ground hatasından dolayı hırlayabilir.
Zaten ilk aldığında hırlamanın sebebi bu şase vidalarının birisinin gevşek veya temas etmemesinden kaynaklanmış olabilir.
U237 entegresi VU metre entegresidir. Zaten çalışıyor olması lazım.
5 step wide range VU metre idi o entegre.

NOT ve TAVSİYE:
Eski bir atlet bul. Atleti kes ve 10cm lik parçalara ayır.
Bu mendil gibi parçalara kolonya dök ve tüm kartı ve kararmaları sil.
DİKKAT
Potların içerisine kolonya girmesin.

çalışıyorsa entegre sağlamdır ve ayakları gümüş kaplı siyah olması normal.

Ben kararma görünce sıkıntı var sandım direkt O halde yarın güzelce kolonya+atlet kombinasyonuyla temizleyeyim kartların her yerini
Sistem sıfır noktasını kasanın yakın bir yerine kablo ile taşıyarak modifiye ettim. Kasadaki temas edeceği yeri de zımparaladıktan sonra vidadaki somunu iyice sıktım.

Temizlikten sonra öndeki devreye giriş kablosundan itibaren sinyal yolunu takip ederek ölçümlere devam edeceğim.

Temizlikten sonra öndeki devreye giriş kablosundan itibaren sinyal yolunu takip ederek ölçümlere devam edeceğim.
Bu kartta arızalı parça olma ihtimali, NASA'nın en kötü durum senaryosundan daha azdır
Tek arızalanabilecek elemanlar POT'lar olup, elbette ki zamanla aşınma yapabilirler. Bu da hemen anlaşılır zaten.
Diğer parçaların arızalanması ihtimali yok gibi birşeydir.
Bu yüzden kartı kolonya ile sildikten sonra temiz temiz yerine tak ve vidalamalara dikkat et yeterlidir.
Aslında senin için bu ampliyi ben halletmek isterdim amaaa...
1) Şu andaki ruhsal durumum müsait değil.
2) Kargo margo başbelası.
Bazen sabah yatıp akşam kalkıyorum. Kargocular gelip beni evde bulamıyorlar. Uğraş dur.
Üstelik kargoda çoğu cihazlar atılıp kırılabiliyor.

Hocam teşekkür ederim ama kargolama işini en son çare olarak düşünebiliriz siz de uygun olduğunuz zaman tabii. Bir de dediğiniz gibi taşınırken zarar görme ihtimali var amplinin. Ama gerek kalmadan halletmeye çalışacağım.

Balance, bass, tiz ve volume potunun içine temizlemek için öncesinde kontak sprey sonrasında ise wd40 sıksak nasıl olur? Forumlarda böyle yapanlar varmış, kötek yiyeceğimi bile bile sormak istedim Bunları oksitlendirmeden nası temizleriz? Yine izopropil alkol mü?
Ampli benden yaşlı hocam, o yüzden şüphelendim de. Temizleyip yerine takayım en iyisi

KÖTEK ve de SUMSUK
Her gördüğün şey potlara sıkılmaz. Bu potların içerisinde MOLY AS225 vardır. rastgele temizleyiciler bu AS225 i de eritip yok ederler. Bu yüzden potların hareket kabiliyetleri kaybolur.
https://www.turkoilmarket.com/urun/moly-as-225-1-kg-mentese-gresi

POT'ların temizliği sadece yağlı spreyi şırınga ile birkaç damla pot kontaklarına gelecek şekilde yapılmalıdır.
Bol keseden yağlı spreyin sıkılması potlara zarar verebilir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…