Harmonik kaynaklı parazitlerin önlenmesi

CagdasMuf

Üye
Belediye'de mühendis olarak çalışıyorum. Benden bir asansörün bazen durduğu, topraklama sebepli olabileceği söylendi. Ölçümünü asansör kumanda panosunda ölçüm yaptığımda 0.7 ohm değeri kaydettim(Çevrim empedansı yöntemi). Dışarısı beton alan olduğundan... Bir de bu panodaki ana kartta parazitin yüksek olduğunu( Kartın üzerindeki dijital göstergeden anlaşılıyor.) teknisyen ile gözlemledik. Ölçüm ve denetleme sırasında paraziti azaltmak için motor sürücü girişine ferrit filtre tesis edildi. Parazit belirli bir oranda azaldı. Benim merak ettiğim harmonik kaynaklı paraziti minimuma indirmek için asansörlerde en verimli olarak hangi devre( EMI/RFI filtresi, şok bobini, hat reaktörü) kullanılır? İnternetten araştırdım, ama net bir sonuca varamadım. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. İyi işler dilerim, sağlıcakla kalın.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,932
Son üye
ibo45

Yeni konular

Geri