Hayvan kovucu

__KINq__

Üye
Arkadaşlar bana domuz v.b hayvanları kovmaya yarayan devre lazım elinde olan varsa bu konuda bana yardımcı olabilirmi...?

ses çıkartan cihazlar var ancak domuz falan dedin aklıma daha sesli bir cihaz hatta patlama sesi yapan hava basınçlı bir düzenek aklıma geldi.

yalnız bahçelik alanlarda elektrik bulmak biraz zor belki güneş enerjili bir sistem düşünmek lazım:

gündüz enerji depolasın gece saat 20:00-06:00 arası ise rastgele zamanlarda 15-30 dk arası bir röle çeksin o da gündüz depolanmış olan havalı boşaltsın bu da ses oluşmasına sebep olsun.

evet piyasada bu tür cihazlar mevcut örneğin ben köpeksavar görmüştüm bir dükkanda :)

internette ultrasonik konuvu diye arama yapabilirsiniz.

dazer köpek kovucuyu hayvanat bahçesinde aslan ve kaplanda denedim. çok başarılı. hele sağır olmayan köpekler.. yanıma yaklaşamıyorlar artık :)

ses çıkartan cihazlar var ancak domuz falan dedin aklıma daha sesli bir cihaz hatta patlama sesi yapan hava basınçlı bir düzenek aklıma geldi.

yalnız bahçelik alanlarda elektrik bulmak biraz zor belki güneş enerjili bir sistem düşünmek lazım:

gündüz enerji depolasın gece saat 20:00-06:00 arası ise rastgele zamanlarda 15-30 dk arası bir röle çeksin o da gündüz depolanmış olan havalı boşaltsın bu da ses oluşmasına sebep olsun.
LPG ile çalışan(küçük mutfak tüpü) makinalar var. Yanılmıyorsam elektrik gerekmiyor( ya da bir akü yetiyordur) Fakat domuzlar, zamanla buna alışıyorlar, tınmıyorlar.
dazer köpek kovucuyu hayvanat bahçesinde aslan ve kaplanda denedim. çok başarılı. hele sağır olmayan köpekler.. yanıma yaklaşamıyorlar artık :)
Hiç güleceğim yoktu :) Aslan ve kaplanda denemek.... siz işinizi hepten sağlama almışsınız.
Acaba piyasa malı bir sucuk alıp, bahçede görülebilen bir yere assak, "akibetimiz böyle mi olur acaba" diye korkan domuzlar, bahçeye girmekten vazgeçerler mi :)
Şaka bir yana Yukarıda da belirttiğim gibi, domuzlar, teyp gibi, lpgli patlama makinaları gibi şeylere zamanla alışıyorlar. Bu işin bir kolayını bulursak, çiftçilere ve köyde yaşayıp bahçesi olanlara, epeyice faydalı olur. Hatta ticari olarak düşünenler için de oldukça kazançlı bir iş olur.
Domuz ve Ay Kovucu (1500 m2) Trkiye'nin En lgin Sitesi-

Falcon Elekronik Ultrasonik Haşere Kovucu Sistemleri#
Ultrasonuk olarak bu tip cihazlar satanlar var.
Bir de, fotosell siren ve flaşör yapmışlar.

ultrasonic ses üreten devreler yapması çok basit fakat o sesi üretecek çıkış elemanı bulmak pek mümkün değil. özel hoparlör gerekiyor. mevcut hoparlörler ile o sesi alamıyorsunuz...

Eğer domuz girmesini istemediğiniz alanın etrafını metal çitlerle çevirebiliyorsanız en emin yol olarak çitlere çok yüksek gerilim vermenizi tavsiye ederim. Arabaların ateşleme bobini ile çok yülsek gerilim çok düşük akım üretebilen devreler var. Bu yüksek gerilim öldürmüyor yalnız ayı, domuz, kurt gibi zararlı hayvanları çarpıp sersemleterek sizden uzak tutabiliyor.

piezo twiter bu işi görüyor sanırım.
Bir de ----> şu <----- ürün var. 40 khz. iş görür mü bilemiyorum( normalde bu devrelerde 27 k hz civarı frekans kullanılıyor sanırım.
Siz yine de bana bakmayın, profosyonel cihaz alın. Sonra gelip foruma: " Mustafa usta, Allah belanı vermesin, köpek ısırdı, kedi cırmaladı, ayı dövdü, domuz kovaladı" diye yazmayın :)

Son düzenleme:
bir de şunu hatırlatayım ben de mevcut olan el tipi köpek kovucu. amerikalıların evleri genelde şehir dışında olduğu için onuda düşünmüşler evin bahçesine cihazı koyuyorsun normal Şebeke gerilimi ile çalışıyor. sen sesi duymuyorsun ama yabani hayvanlar( kurt, domuz, ayı vs.) eve yaklaşamıyorlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,950
Kullanıcılar
451,139
Son üye
selvioguz

Yeni konular

Geri