işyerine trifaze almak için evrak ve masraflar hk

Ben hic düşünememistim arkadaşlar bir elektrikçi ye gidip isi halletmeyi çok sagolun valla...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
??????????????
Bu gercek mi yoksa kinaye mi

Niye sasirdiniz ki burası teknik bir forum ve bende teknik bir elemanim mesleğin gereği detayci ve ince düşünen biriyim arkadaşlara soruyu sormadan önce zaten elektrikcilere gittim çünkü uzman değildim konuya lakin bir proje tadilatına 2000 TL istendiği için hem işi hemde bu isten sonra kullandığım yükün diğer cihazlara etkilerini merak etmisim bir arkadaş bazı konuları söylemiş saygı duydum kendisine ama sağa detaylı birşeyler ogrenmeliyim mesela hu idin içine kompanze girermi v.s "deneyimli" kelimesini bu yuzden sectim yani leb demeden leblrbiyi anlayan uzman arkadaşlardan...ancak millet birbirinin sözünü devam ettiriyor ben salagim kafam basmiyor bazı şeyleride bana onerdikleri ver parayı yap elektrikci de diyorlar diplomayı boşa almisiz meger

sn.tahir senin derdin sanırım burda birinin yazacağı sihirli bir cümleyle şu 2000 tl.den kurtulabilmek ama öyle bir cümle yok malesef. sen derdini yazmışsın biz de izlenecek yolu yazmışız. ,
Yetkili bir elk.çi veya emo.ya kayıtlı bir mühendis aynı zamanda pano-kablo çekme vs konularında deneyimli bir elektrikçi değilsen, senin bu prosedürde yapacağın sadece para ödemek olacak.
bizler de sana bu konuda işlemlerin nasıl olacağı konusunda ön bilgi vermekten başka birşey yapamıyoruz malesef.
son olarak evet kompanza gerekli.

ayrıca istediğiniz donamıma ve bilgiye sahip olun, bu işin yolu elektrikçiye başvurmaktır.
burada yaptığınız laf sokmak sadece insanları incitir başka da bir işe yaramaz.
neden elektrikçiye başvurmanız gerektiğini de söyleyeyim, gerçi siz daha iyisini biliyorsunuzdur.
kabloyu kendiniz çekebilirsiniz, tüm bağlantıları kendiniz yapabilirsiniz ama kaydınız yoksa elektrik için izin alamazsınız, kaydınız yoksa çekeceğiniz tesisatın projesini çizemezsiniz. ben elektrik mühendisiyim ama smm kaydım olmadığı için proje imzalayamam ama siz ELEKTRİKÇİYE BAŞVURMADAN kendiniz çizebiliyorsanız buyrun çizin imzalayın.
burda size gösterilecek yol, önce şunlar şunlar yapılmalı diye anlatılır ardından da bunu elektrikçiye başvurarak tamamlayın bu yollara göre diye anlatılır, ki öyle yapıldı zaten.
o halde siz açın kitapları okuyun, sonra elektrik şirketine başvurun alın belgelerinizi projeyi çizin ve tesisatı çekin. eğer buna yetkiniz varsa içiniz rahat olsun bu platformda size bunlar da anlatılır nasıl yapacağınız.
burda size yardımcı olan insanların hiç biri diplomalarını boşuna almamıştır. ama sizin kendinizden öyle bir şüpheniz varsa o ayrı tabi.

birileri soru soruyor birileri cevap yazıyor, sonra soruyu soran cevap yazanı tiye alıyor, yok benim aklıma gelmemişti, yok sen o diplomayı boşuna aldın falan falan... beğenmiyorsan aç kitapları oku. seni tutan mı var. soru soruyorsan da aldığın cevaba ukalalık yapmayacaksın. ister hoşuna gitsin ister gitmesin verilen cevapla dalga geçmek ukalalıktır. çok biliyorduysan neden sordun. adam sana lütufta bulunup yol göstermiş

Ben hic düşünememistim arkadaşlar bir elektrikçi ye gidip isi halletmeyi çok sagolun valla...
sizde bu forumun aktif kullanıcılarındansınız gördüğüm kadarıyla. sizde sorulanlara yanıtlar veriyorsunuz. kendinizi şimdi bu konumda değerlendirin. biri soru soruyor. siz zaman ayırıp, gerekirse kafa yorum yardımcı oluyorsunuz ve bu karşı tarafın daha önce bulduğu çözümün aynısı oluyor ve soruyu soran ukala sizinle dalga geçiyor. ah tüh bu benim aklıma gelmemişti tarzı bir cevapla.
sizin için ne kadar moral verici olsa gerek (?)

söylenecek herşey söylenmiş arkadaşlar tarafından zaten işi yapacak olan elektrikçi gereken prosedürleri izleyip işi yapacaktır.slm
bu mesajı genişleteyim isterseniz. zaten sizin bilmeniz gereken herşey anlatılmış. bundan sonra başka şeyler bilseniz dahi yapacağınız bir şey yok. işi kayıtlı bir elektrikçi yapacak ve projeydi onaydı sizin adınıza koşturacak ve o her gün koşturduğu için bu prosedürleri bilir. bu saatten sonra buradan edindiğiniz bilgileri elektrikçiye başvurarak hayat geçirebilirsiniz. gerisini o sizin adınıza sizin buradan aldığınız bilgilerinizle yönlendirmenizle devam ettirecektir. şimdi gerekenleri öğrendiyseniz bir elektrikçi bulup işi yapmaya başlayabilirsiniz.selam

@REZİSTANS ın affına sığınarak mesajını ayrıntılandırdım anlamayan kalmasın diye.

Mubarekler siz yormayin kafanızı ben detay diyorum siz hala kabaca anlatılmış diyorsunuz.Ayrıca evet para kolay kazanilmiyor 2000 TL pano+5 m lık revize plan bu kadar olmamalı mesela sordugum usta yok daha neler 2000 e komple tesisatı çizip işçilik ve harç ücretlerini de çekecektir o gibi bir tepki verdi ve bende kuşkuyla yaklaştım ve detaylı soru sordum soru hala havada kaldı REZİSTANS konuyu kabaca ele aldı evet kendisine tesekkur ediyorum ama bu forumda onun haricinde de deneyimli bu konuyu detaylandırarak başka FİKİRLER ZİHİNLER var bunlara danistim sizlerin ne SORUNUZA gitti ben hala anlayamadım :) biri elektrikçi demiş diğerinde elektrikçi demiş bende diyorum ki PAPAGAN GİBİ SOYLEMEYİ BİRAKİNDA DETAYİ VERİRSİNİZ VERİRSİNİZ DERSİNİZKİ BURASİ EGER YETKİ BELGRNDE YOKSA SENİ AŞAR kardeşim ama isin detayı bu dersiniz yanlış olan aslında kim bi yorumlara bakin adam harcamaya klavye delikanliligi yapmayalim konuyu da dagitmayalim zira sorum hala güncel ve dediğim gibi soru havada kaldi

Detaylı bilginiz yoksa kısır tartışmayı kapatalim kimseyi kırıp incitecek değilim soruyubsorsn olarak verilen cevaplar soru sorani saf yerine koyduğu için kinaye yaptım ben teknik bir adamım ve bu isi bilmesemde yapmasamda ogrenmeliyim.Buna itirazı olana artik ne diyeyim bilmiyorum.

Ayrıca devlet bile senle hic alakasız mevzuda senin bilgiye erismen haberi alman gibi zorunluluk koşarak ceza kesiyor sen ben duymadım deme hakkin yok arastirsaydin duysaydin diyor ;)

9 kw a kadar monofaze 9 kwtan sonra ise trifaze yani 3 faz besleme yapılır. yani sizin dükkanda 3 fazla çalışan ne kadar yük varsa örneğin diyelimki toplamda 15kw yük var bu güce göre trifaze prizler ve ayrıca aydınlatma ve monofaze prizler projede gösterilecektir. enerji alacağınız panodaki güçler ve sizin gücünüz toplamı mevcut kablonun kesidine uygunsa daire panosundan alınacak uygun değilse ayrı bir branjman hattı veya mevcut branjman kablosunun kesidi arttırılacaktır. ama sizde fazla bir yük olduğunu zannetmiyorum.trifaze çalışan kaç kw makinanız var toplam gücünüz nedir açarsanız daha net olur. slm

@REZİSTANS üstadın anlattığı doğru olsada şöyle anlatılması yanlış anlaşılmaların önüne geçebilir ;
Mesken aboneleri, tek fazla beslenen aboneler, bağlantı gücü 9kW’a (dahil) kadar olan aboneler dışında kalan tüm abonelerin ölçme düzeneğini (sayaç) endüktif reaktif ile kapasitif reaktif enerjiyi ölçecek şekilde tesis etmeleri gerekmektedir. Zorunlu olmasına rağmen, reaktif enerjiyi ölçme sistemi (sayacı) olmayan müşterinin o dönemde çektiği aktif enerjinin 0.90 katı reaktif enerji çektiği kabul edilir ve buna göre reaktif enerji bedeli alınır. Alıntı : http://www.enve.com.tr/Reaktif-guc-Kompanzasyonu-Uygulamalari.html
Yani 9 kW tan sonra tüketicinin endüktif sarfiyatlarını da ölçen saat kullanması zorunluluğu başlıyor....

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,877
Kullanıcılar
451,007
Son üye
Kalyoncu 24

Yeni konular

Geri