ilk adimlar

Allah ömürler versin, sağlıkla ve sevdikleri ile büyüsün, kısmetse bende bu Pazar 10 Ağustos yani seçim günü kızçemi evlendiriyorum. Sizlerde bu günleri görün inşallah.
Saygılar
Müstakbel gelin ve damatin evliliklerini Kutlarım. Allah bir yastıkta kocatsin.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Allah bagislasin suat abi Allah analı babalı buyutsun.kiz babasi olmak cok güzel bir duygu benim kizimda 3,5aylik isten geldikten sonra beni gorunce gulmeye basliyor işte o zaman ne yorgunluk kalıyor ne bişey.sarilik ilk baslarda oluyo abi bizimde olmustu daha sonra geçiyor.

Spindle alicaksan yaptigin spindle motoruna talibim suat abi :)
Allah bagislasin : )

Spindle alamıyorum çünkü almak istedigim Hertz 2.2kw aşırı büyük ve ağır. Alacaksam makineyi de yenilemem lazım ki su an neredeyse hiç vaktim yok. Belki ilerde.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

zcbxTg7.png

Neredeyse tamam ama yarin kizimi aliyorum.10gun kadar cnc' ile ugrasamayacagim. Bu nedenle yinede haber vermek icin bilgi veriyorum.

Sorunlar

Limit switch icin proximity sensor kullaniyorum , bunun icin ayrica 12v beslemesine ihtiyacim var bunu temin etmem gerek alimdeki smps'de bir sorun var gibi gorunuyor

Sistemi calistirdigimda hareket vermesem bile mevcut durumda suruculer oldukca cok isiniyor.

Bunun disinda eksenler ve duzgunlukleri simdilik soru isareti sonra ayar isine girecegim once bir calistirayim.

Uzun eksen ( sanirim x oluyor ) icin bk ve bf 'leri tutmasi icin frezede bir aparat yapmam gerek simdilik zaman kalmadigi icin sonraki haftaya erteliyorum.

Spindle'i yazilimdan calistirip devir kontrolu cw ccw calismasini saglayabiliyorum.

Estop , program icin start stop pause dugmeleri calisiyor.

Proximity switchler icin 12mm dis acarim diye dusunup delikleri 10mm yapmistim ama dis yapisi farkli oldugu icin bu sekilde yapamayacagim delikleri 12'ye genisletmem gerek. Koprudekileri tamamladim zaten onlar fotograftada gorunuyor. Ancak Z'nin ust kismini halletsemde alt kisminda sorun yasayacagim gibi.X ekseni icin zaten boyle bir cozum dusunmemisim nedense :(

En azindan makina ayaga kalkarsa eksik kisimlarini kendisi yapabilir umudundayim.

Proximity sensörlerin çalışma aralıkları geniştir genelde.5-30vdc gibi.Sizinki neden 12 vdc sadece?Seçim yanlış olmuş olabilirmi?

Uzun eksen benim bildiğim kadarıyla Y ekseni köprüdeki x ekseni .X ekseni üzerindeki malum.

Eksen ve düzgünlük (Arkadaşların gez,göz,arpacık dediği sorun) bendede sorun nasıl aşarım bilmiyorum.

Sırf bu yüzden 3 kez şase değiştirdi makina.Yavaş yavaşda sıkılmaya başladım.Satacam o olacak sonunda:mad:

Spindle hiz kontrolu icin olan devrede spindle icin 1-10v araliginda bir voltaj uretiyor bu nedenle diger devre 12v oldugu icin onuda bu sekilde ayarliyorum yoksa 5v ilede calisacaktir.

Bugun artik acele ile bu kadar oldu , haftaya kaldigim yerden devam ederim artik.

Hikmetcim iş yerinde resim göremiyorum yasaklı bize.Süper görünüyor.Ama vidalı somunlar bağlı değil.sen aceleye getiriyorsun gibi işi biraz. Dur bi biraz soluklan...;)

hocam güzel olmuş. Elektronik kısmı için basit bir pano alırsanız daha derli toplu durur.

Hikmetcim iş yerinde resim göremiyorum yasaklı bize.Süper görünüyor.Ama vidalı somunlar bağlı değil.sen aceleye getiriyorsun gibi işi biraz. Dur bi biraz soluklan...;)

Haklisiniz BK BF vidali somun mili tutuculari icin bir aparat yapmam gerekiyor. Sirada o var :)

Forum istatistikleri

Konular
129,062
Kullanıcılar
451,333
Son üye
Buderusss

Yeni konular

Geri