Isıtıcı ve soğutucu devresi

Nasıl yapılabilir

• öneri

Oy: 0 0.0%
  • yardım

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    0

mesut179

Üye
Arkadaşlar merhaba,
Çapı 47 cm ve yüksekliği 25 cm olan bir silindir malzeme var bunun her tarafı kapalı. Elimde 2 adet 91w lik 4x4 cmlik peltier soğutma amaçlı kullanacağım ve 10m lik ısıtıcı bandım var. Aslında ısıtıcı olarak band yerine başka birşeyde kullanabilirim neler önerirsiniz? Sıcaklık 70 dereceleri görecek ve soğukluk ise 10 derecelerde olacak. Elimde dijital termostatda var yani 40 dereceye ihtiyacım var mesela 41 derece olduğu zaman soğutucu devreye girecek ve istediğim sıcaklık sabitlenecek. fakat bunların kontrolünü yapmam için bir kontrol devresine ihtiyacım var bu konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
merhaba sicakligi hangi referanslarda tutmak istiyorsunuz yani 38-40 derecemi mesela hangi referanslarda tutmak istiyorsunuz

merhaba sicakligi hangi referanslarda tutmak istiyorsunuz yani 38-40 derecemi mesela hangi referanslarda tutmak istiyorsunuz
Sıcaklığımız sabit değil malesef değişken olacaktır. Mesela getektiğinde 50 derecede olacak gerektiğinde sıcaklığı 20 dereceye kadar düşürmemiz gerekebilecek. Termostatı kullanmamın nedeni bu. Şöyle birşeyde aklıma geldi tek peltier ile kontrol kartı yaparak hem ısınma hemde soğuma yapabilirmiyim yani ısıtmak için +- normal bağlanır , soğutmaya geçeceği zaman gerilimler ters verilir -+ gibi böylede yapılabilir ama kontrol kartını bir türlü tasarlayamadım. Ve bunu termostata bağlamam gerekiyor istenilen dereceyi kontrol edebilmem için. Nasıl yapıcam bir çözüm bulamadım malesef.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…