Jenaratörde led ampül titreyerek yanıyor.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

Ürün bu ama driver bilmiyorum.

şimdi çuvalladım, bu bildiğimiz e27 duylu 220 de led ampul. sen ne dersin @Mr_YAMYAM usta
CİYYAAAAK EVEEETT bu lampüllerdenmiş
Bu ürünlerde herhangi bir besleme devresi bulunmuyor bildiğim kadarıyla.
İçerisine bir doğrultucu takılıp yüzlerce ledi seri bağlayarak yapılıyordu.
Tam emin olmamakla birlikte bu anlattıklarımda doğruluk payı var ise titreme olayı biraz da voltaj dalgalanması ile ilgili olabilir.
Yani jeneratör çalışırken stabil bir gerilim veremeyebilir. Sadece frekansla ilgili olmayıp az birşey anlık gerilim dalgalanmaları da olabilir.
Konuyu tam olarak ve bilimsel olarak açıklayabilmek için bu ampüllerden bozuk olanını bulup içerisini incelememiz yeterli olacaktır.
O nasıl yapılır usta? Hiç bilmiyorum ben kendim öğrenip yapabileceğim birşey mi?
İLAVE:
Bu lambalara regüle yapmak anlamsız olacaktır.
Teorik olarak bir köprü diyot ve çıkışına bağlanacak takribi 100uF 1000V kondansatör gereklidir. (Gerekirse bir tane direnç)
Lambalara dikkat edilirse içerisinde herhangi bir elektronik devre bulunmamaktadır. Devre olmadığı için de tüm AC gerilim doğrudan ledlere gitmektedir.

Son düzenleme:
Peki usta sorumu bir kez de size sorayım. Bu şekilde titreyerek yansa lambaya zararı olur mu, uzaktan bir fikriniz var mı

Peki usta sorumu bir kez de size sorayım. Bu şekilde titreyerek yansa lambaya zararı olur mu, uzaktan bir fikriniz var mı
Temel olarak herhangi bir zararı yoktur. Çünkü gerilim değişimleri saniyede 50 kere bile olsa (Ki insan gözü farkedemez) ledlerin yanma ve sönme hızı daha hızlıdır.
Bir husus daha bulunuyor ancak bu konu teoriktir.
Jeneratör topraklanmış ve tam sinüs olmayabilir. Tüm jeneratörler teorik olarak tam 50Hz AC üretmeyebilmektedir. Bazı jeneratörler tek dalga örneğin sadece pozitif alternas ta üreterek çalışabilmektedir.
Bu olay 1978 yılında başıma gelmişti. O yıllarda sıklıkla kullanılan fluerasan ampüller titrek yanıyordu. Çalışma ortamında olduğu için de lambalar çalışanları ciddi rahatsız ediyordu.
Patron durumu bildiği için bir tanıdığını getirmişti. Yarım yamalak hatırladığıma göre jeneratörün nötr hattı aslında nötr olmayıp bu hattın topraklanması gerekiyormuş. (Teknikte işletme topraklaması)
Sisteme özel bir topraklama yapılınca flüerasanlar göz kırpmayı neredeyse tamamen kesmişti.

Benim jenaratöde fişin her iki ucunda da elektrik var. Yanı her iki uç faz. Nötr yok.
Denemeyi de topraklama yapmadan yapmıştım. Bunu deneyeyim öyleyse. Doğru mu anladım acaba meseleyi.

Benim jenaratöde fişin her iki ucunda da elektrik var. Yanı her iki uç faz. Nötr yok.
Denemeyi de topraklama yapmadan yapmıştım. Bunu deneyeyim öyleyse. Doğru mu anladım acaba meseleyi.
Bir dene.
Ama jeneratörünün özelliklerini bilmediğim için birşey diyemem tabii.
NOT:
İşletme topraklaması gereken güç doğrultusunda güçlü yapılmalıdır.
Koruma topraklaması veya çubuk çakılarak yapılan topraklamalar yeterli olmayabiliyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…