köpük elektriklenme problemi hk.

belex351

Üye
mrb arkadaşlar bi konu hakkında bilgi almak istiyorum..Eger yardımcı olursanız sevinirim şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim
soru şu: yeni kurmak ta oldugumuz strofor fabrikasın da buluna 4 adet köpük silosu var ve bunları köpük dolunca kopükler birbirine yapışıyor elektriklenmeden dolayı bu elektriklen meyi nasıl ortadan kaldırabilirim teşekkürler

*"Bakarmısınız, Yardım, Bakmayan kalmasın, Lütfen Yardım" gibi başlıklarla konu açmak yasaktır. Başlık bir konunun özeti niteliğinde olmak zorundadır. Lütfen konu açarken başlık seçmeye dikkat ediniz.konu başlığı düzenlenmiştir...
düzenleyen:volcanoos

belex351 ' Alıntı:
mrb arkadaşlar bi konu hakkında bilgi almak istiyorum..Eger yardımcı olursanız sevinirim şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim
soru şu: yeni kurmak ta oldugumuz strofor fabrikasın da buluna 4 adet köpük silosu var ve bunları köpük dolunca kopükler birbirine yapışıyor elektriklenmeden dolayı bu elektriklen meyi nasıl ortadan kaldırabilirim teşekkürler

sanırım statik Elektriklenme var
konu hakkında fazla bilgim yok ama silolarınız metal bir yapıya sahipse gövdelerini toprakla bağlantı yapmanız belki oluşabilecek statik elektriği azaltabilir ama köpükler statik elektriğe sahipse onun için bir önerim yok maalesef:(

Silolarinizin , daha dogrusu tesisteki tum metalik aksamlarin topraklanmis olmasi lazim. Oyle bir sekilde topraklanmali ki, tesisin herhangi bir ''A'' noktasindaki potansiyel ile, buna en uzak ''Z'' noktasi arasindaki potansiyel ayni olmali. Yani ''Es Potansiyelleme'' yapmalisiniz. Dikkatinizi cekmis midir bilmiyorum yagmurlu kis gunlerinde kopuklerdeki bu elektriklenmenin daha fazla oldugunu gozlemlemis olmaniz lazim...Es potansiyellemeyi yaptiginiz zaman, tesisinizin ihtiyac duydugu ( veya zorunlu olan ) paratoner tesisati icin de altyapi hazirlamis olursunuz. Saygilar

tesisimiz topraklı yanılızca silolar metal değil bezden yapılmış sadece siloları ayakta tutan dört köşesinde metal var ama bunlar silo ile yani şöyle söyleyim köple hiç bir baglantısı yok...
Bu arda şunu ifade edeyim tesiste kullanılan makinalar topraklama olmadan çalışmıyor yani en ufak bi kaçak halin de otamatik olarak sitemi devre dışı bırakıyor

plastiklerdeki statik elektrik yüksek gerilimle giderilyor
poşet imalatcılarının makinalarına takılı yüksek gerilim cihazları vardır
malzeme üzerinde oluşan elektrik alanlarını sıfırlama yöntemi.

Forum istatistikleri

Konular
129,075
Kullanıcılar
451,360
Son üye
warlock4157

Yeni konular

Geri