Kablo kesiti belirleme

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

Tabloya veya cihazın etiketine bakacağız ki yükümüz hakkında doğru bilgi ile hesap yapabilelim.
cosfi'yi 1 kabul etmiyorum hesabı kompanzasyonsuz yapıyorum. 60 Ampere göre yapıyorum.
Hesabım tuhaf gelir çünkü pek bu şekilde hesap yapılmaz. Oysa zaten bulunan katsayılar bu işlemle bulunur.
Sizin tuhafınıza gelmesi ise hesabın yanlış olması anlamına gelmez.

baştan anlatayım isterseniz

40hp motor kw karşılığı: 30kw
30kw motor kva karşılığı: 37.5kva
Güç faktörümüz: 0.80 olsun

Formülümüz:
L: Hat uzunluğu(800)
N: Güç(W)(30kw)
K: Özgül iletken katsayısı(bakır için 56)
S: İletken kesiti(300)
U: Gerilim(380)

e=L(800).N(30)/K(56).S(300).U(380)=%3.75 gerilim düşümü olacaktır.
3x300+150mm kablo uygundur. Açık ve NET

Formülünüz YANLIŞ
%e=L.N/k.S.U.U olacak aluminyum kabloda k:56 değil 35 dir. Gerilimin de karesidir.

Doğru hesaplama için 11. mesajıma bakınız.

e=L(800).N(30)/K(56).S(300).U(380)=%3.75 gerilim düşümü olacaktır.
3x300+150mm kablo uygundur. Açık ve NET

Açık ve net olan bu formülasyonun ve dolayısıyla çıkan sonucun yanlış olduğudur.

Klasik formül ile %3 gerilim düşümü için çözersek;

%e=10(5)*L*N/(56*S*380(2) bakır için, yukarıdaki değerleri koyarsak 98 mm2 çıkar.
%e=10(5)*L*N/(35*S*380(2) alüminyum için, yukarıdaki değerleri koyarsak 158 mm2 çıkar.

formüldeki (5) ve (2); yanındaki sayının 5. ve 2. kuvvetini yazmak için kullanılmıştır.

Bu klasik formül ise içinde 2 hatayı barındırır.
1- Yükün cosfi değeri hesaba katılmamıştır.
2-Kablonun endüktif reaktansı hesaba katılmamıştır.

Bu iki etmeni göz önünde bulundurarak yaptığım hesap ise, ilk mesajımdadır.

Son düzenleme:
Bendeki formüller,Açık ve NET olarak,U değil U kare diyorda,onu sormak istemiştim.Anlaşılan,
kaynağı boşa ! eklemişim.

Son düzenleme:

güç faktörü ortalama bir değer girilmiştir formül doğrudur okullarda öğretilen klasik gerilim düşümü hesabıdır belgeli ve resmi kaynaklıdır karışık formüller yazarak anlatmışsınız belki doğru birşeyler biliyorsunuz ama anlatımınız ve hesabınız yanlış 800 metre mesafe için 3x300+150mm kablo uygundur sonuç olarak %3,75 gerilim düşümü olur basit mantık doğru cevap bunun dışında düşünüyorsanız kaynağı paylaşın inceleyip nerde yanlış yaptığımızı bulaım.

Saygılar

IEEE 141, gerilim düşümü hesabının nasıl yapılması gerektiğini yukarıdaki şekilde açıklar.
Hesaba cosfiyi ve kablonun reaktansını dahil etmek için kullanılacak formül budur.

Yok ben cosfi ile uğraşmayacağım, kablonun reaktansınıda hesaba katmayacağım dersen
cosfi'yi 1 alırsın. Böylece;

DV=IR olur.
DV= kablodaki gerilim düşümü
I=Kablodan geçen akım
R=Kablonun direnci

I=N/(kök(3)*U dur. R= L/q.S dir. Bu eki denklemi yukarıda yazarsak;

DV= L.N/(q.S.U*kök3) olur. Bunu kök3 ile çarparsan,

fazlar arası gerilim düşümü
DU= L.N/(q.S.U) dur.

%u= 100*Du/U dur. Yukarıdaki DU'yu buna yazarsak ve gücü kW cinsinde alırsak

%u= 10(5)*L.N/(q.S.U(2)) olur.
Bakır için 56 değerini burada yerine koyarsak ve U=380 V alırsak

%u=0,0124*L*N/S'i buluruz. (Klasik formülünde böylece nasıl bulunduğu anlaşılmış olur.)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…