Kablo Kesiti Yardım

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
motor için gerilim düşümü hesabından 0,0124x150x5=9,3 burdan yola çıkarak %3 gerilimi aşmamak adına 4x4 bakır kablo uygundur
prokektör içinde 0,074x1x30 (30 metreyi çatıdan panoya olan mesafe gibi düşündüm) = 2,22 olur. 3x2,5 kablo uygun gözüküyor.

Hesabınızda hata var motor üzerindeki güç mil gücüdür, sizin elektriksel güce göre hesap yapmanız gerekir. Saygılar...

bunun açılımını açıklayabilirmisiniz ben sadece kesit nedir diye ögrenmekten ziyade nasıl tesbit edilir onu araştırıyorum
buradaki L kablo uzunluğu P güç K bakır kablo için sabit kat sayı (56 alınır) S kablo kesiti U ise gerilimdir,
değerleri yerine yazdığınızda sonuç

bunun açılımını açıklayabilirmisiniz ben sadece kesit nedir diye ögrenmekten ziyade nasıl tesbit edilir onu araştırıyorum

Bu arada projektörün mesafesini vermediğiniz için 150 metre aldım yani motor ile aynı.

Hesabınızda hata var motor üzerindeki güç mil gücüdür, sizin elektriksel güce göre hesap yapmanız gerekir. Saygılar...

motorun etiket değerleri vs bilemediğimiz için verilen bilgiler doğrultusunda hesap yaptım lakin bu vesileyle mil gücü elektriksel güç arasındaki farkı öğrendim teşekkürler bugünde bir şey öğrendim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…