Kablo Uzunluğu, Tüketim ve Kayıp

CagatayK

Üye
Merhaba arkadaşlar. Yeni üye oldum umarım doğru yere ve doğru şekilde konu açıyorumdur.

Bağ evime elektrik hattı çektirdim. 2x10 bakır kullandık. elektriği çektiğim yer ile aramda 430 metre var. orasıda bir 300 metre mesafeden trafodan çekiyor.(4x25 aliminyum kablo, faz ayrı,nötr ortak) yani bana gelene kadar 730 metre gibi bir mesafe var.

komşumuz 380 v kullanmadığı için kablonun 1 fazını bize verdi. nötürümüz ortak. (öyle söylendi bana) kaçak akım rolesinin tutmamasının sebebi olarakta bu gösterildi. topraklama yok.
soruma gelecek olursak,

2 beygir 1.5kw 16 kademeli dalgıcım var. amacım bunu çalıştırmaktı ve çalıştırdıkta. toplamda 4 saat çalışmasına rağmen, 49 kw lık bir tüketim gerçekleştirmiş. bana çok geldi.sizce normal mi ? kablo uzunluğundan dolayı kayıp kaçak bu kadar etki edermi ? bir tanıdığıma sordum, kablo resistans görevi gördüğü için o uzunlukta normal okadar kayıp dedi. ve topraklama olmamasınında tüketime etki ettiğini söyledi.

siz ne düşünüyorsunuz sizce tüketim normal mi ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sayacınız,bağ evindedir mutlaka.Hat kaybı
lafı bu durumda zaten geçerli olmaz.4,9 u
49 okumuş olmayasınız.Tanıdığınız,size
yanlış bilgi vermiş.O mesafede,motoru çalış-
tırabilmiş olmanızda ayrı bir soru !

Merhaba arkadaşlar. Yeni üye oldum umarım doğru yere ve doğru şekilde konu açıyorumdur.

Bağ evime elektrik hattı çektirdim. 2x10 bakır kullandık. elektriği çektiğim yer ile aramda 430 metre var. orasıda bir 300 metre mesafeden trafodan çekiyor.(4x25 aliminyum kablo, faz ayrı,nötr ortak) yani bana gelene kadar 730 metre gibi bir mesafe var.

komşumuz 380 v kullanmadığı için kablonun 1 fazını bize verdi. nötürümüz ortak. (öyle söylendi bana) kaçak akım rolesinin tutmamasının sebebi olarakta bu gösterildi. topraklama yok.
soruma gelecek olursak,

2 beygir 1.5kw 16 kademeli dalgıcım var. amacım bunu çalıştırmaktı ve çalıştırdıkta. toplamda 4 saat çalışmasına rağmen, 49 kw lık bir tüketim gerçekleştirmiş. bana çok geldi.sizce normal mi ? kablo uzunluğundan dolayı kayıp kaçak bu kadar etki edermi ? bir tanıdığıma sordum, kablo resistans görevi gördüğü için o uzunlukta normal okadar kayıp dedi. ve topraklama olmamasınında tüketime etki ettiğini söyledi.

siz ne düşünüyorsunuz sizce tüketim normal mi ?

Bağ evinizde sayaç bagli ise hat kaybi ni size yazmaz onceki kısımda kalır dağıtım şirketine yazar.49 kW çok fazla bu motor icin yada endeks degerlerini hatalı okudunuz.Gerilim dusumu hesabı yaparsak kullandığınız iletken uygun kesitte degil enerji aldiginiz noktadan 430 metre icin hesap edersek mininmi 21 mm kare iletken kesiti çıkıyor sizin kullandığınız kesit için gerilim dusumu yüzde 6 dan büyük cikiyor.Dahasi evinizdeki diğer yükler varsa daha da düşük gerilim görmeniz gerekir.Bu durumda 200-205 civari voltaj gormeniz gerekir.

1.830 ohm/km diyor 10 mm bakır için. 2 iletken var olduguna göre 3.66 ohm/km diyelim.
mesafe 0.7 km. bu durumda iletken direnci 3.66 x 0.7= 2.56 Ohm yapar.

1.5 kW motor 0.7 güç katsayısı desek 2.15 kVA eder. 2215 VA/220V= 10.1 A eder.
2.56 Ohm x10 = 25.6 Volt eder. Yani bu kadar voltaj düşümü olur. Bu değer oldukça fazla. Bu yüzden daha kalın bir kablo kullanmak gerekir. Km direnci 0.5-0.7 Ohm olan bir kablo. 25 mm uygun olur.
Tüketim değerini yanlış okumuş olmalısınız oyle bir değer çıkmamalı.
Kaçak Akım rölesinin tutmamasına bir anlam veremedim.

sayacım trafoda. hem güvenlik, hemde trafo sahibinin bu şartla kabul etmesinden dolayı bu şekilde yaptık. yani trafodan sonraki kayıp bana yazıyor.

daha önceden jeneratör ile su çıkarıyordum. elektrik bağlayınca dalgıçın performansı daha da arttı gibi geldi. psikolojikte olabilir tabi , ayrıca 4-5 aydır çalışmıyordu ondan da olabilir ama öyle bir kanıya vardım.

birde 3 saat sonunda kuyudan ılık su çıkıyordu. buda dikkatimi çekti. motor ısındı o yüzden mi su ılıktı, yoksa kışın kuyu suyu ılık olur dediler araştırmam sonucu ondan mıdır bilemedim.

yazın buz gibi akarken kışın ılık akmasına anlam veremedim. umarım motor ile ilgili değildir :) dalgıç panosu aslında çok gelmiş. her türlü sensör var. motoru korumak adına panoya ciddi bir bütçe vermiştik. ılık suya anlam veremedim ama.

not. kuyu 60 mt. motor aşağı yukarı 50 mtden çekiyor suyu.

not2. 2x10 bakır bilgisini bana çekimi yapacak tedaş yetkilileri vermişti. onların demesiyle bu kalınlığı aldım. umarım ilerde başıma bela olmaz. yer altı kablosu çünkü ha diyince değişimde olmaz.

kaçak akım tutmadı demişsiniz ? tutmadı derken ne oldu yani ?

motora giden voltaj düşük olduğundan motorun çekeceği akım artmıştır. dolayısıyla daha fazla ısınır diye düşünüyorum.

sayacım trafoda. hem güvenlik, hemde trafo sahibinin bu şartla kabul etmesinden dolayı bu şekilde yaptık. yani trafodan sonraki kayıp bana yazıyor

Sayacim trafoda derken suzme sayacmi taktiniz 1 fazına cikisindan sizin hatti mi beslediniz.Eger öyle ise doğrudur hat kaybi da size yazar

Formulu İ kare x R olur iletkendeki güç kaybi

kaçak akım tutmadı demişsiniz ? tutmadı derken ne oldu yani ?

motora giden voltaj düşük olduğundan motorun çekeceği akım artmıştır. dolayısıyla daha fazla ısınır diye düşünüyorum.

üstad, kaçak akım bağlıyken sürekli atıyordu. onu devre dışı bırakınca tüm tesisat çalışmaya başladı.
ben kaçak akım rolesini devre dışı bırakma taraftarı değildim açıkcası. ama elektriği çeken arkadaşlar.
benden önceki evle ortak nört kullandığımı o yüzden rölenin sürekli attığını söyledi.

@emodiyator evet üstad süzme sayaç var. trafodan sayaca girip ordan bana geliyor.

İletken uzunluğunu hesaba katarak hesaplasak bile en fazla %20-30 bir fazla tüketim söz konusu olur.Buda 49 kwh yi aciklamaz

Başka bir problem olmalı

siz 2 kablo alıyorsunuz dimi? bu 2 kabloyu kendi eviziin içinde kaçak akım rölesinden geçirin. kar atmamalı.
Atıyorsa hakikaten kaçak var demektir.
Benim mantığım bunu söylüyor.

Hat kaybınızı yukarıda hesapladım aslında. sadece motor için yaklaşık 25volt x 10 amper desek 250 watt kaybınız var.
4 satte 1kwattsaat yapar. hadi 1.5 kwattsaat diyelim. yinede oyle bir rakam okumamalısınız.
kar surekli atıyordu ise hakikaten kaçağınız var . belki saatiniz o yüzden oyle yüksek değer buldu.

Forum istatistikleri

Konular
128,821
Kullanıcılar
450,910
Son üye
Beyazıt_34

Yeni konular

Geri