kapasitif problemi

suha37

Üye
arkadaslar
santıyede bır dınlenme bınası var oraya enerjı verınce kapasıtıf yazıyor
bına ıcındekı sıgortaları acıp kablodan olusabılırmı dıye dusuncesı ıle hareket edıyorum yazmıyor.
bına ıcınde alıcıları devreden cıkarıyorum .
buna ragmen bulamadım neden kaynaklanıyo olabılır.
tesekkur ederım

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Tasarruflu lamba, kesintisis güç kaynağı bir numaralı kapasitif yüklerdir.
Sayaçtan sonra binaya giden besleme kablosu boşta iken kondansatör gibi çalışabilir.
Sayaç bina arası kablo boyu ve taşınma şekli, binadaki yüklerin çeşitliliği hakkında biligiler de olursa fikir verir.
Bir de tam anlayamadım:
Binadaki sigortaları indirince yazıyor mu? (Sadece besleme kablosunda elektrik varken.)
Binadaki alıcılar devre dışı iken yazıyor mu?

Kapasitif yük bina içinde ise;
Bina sigortalarını tek tek indirerek (alan daraltarak), sayaçtan endeks takibi yaparak arızalı linyeyi bulup sonuca gidebiliriz.

bına ıcınde kı dahılı sıgortaları ındırıyorum kapasıtıf yazması duruyor.
yanı kablo etkılemıyor.
bınada butun alıcıları sokuyorum buna ragmen bır lınyeye enerjı verınce yazmaya baslıyor.
tesısat eskıden yapılmıs
proje yok alıcı yok kapasıtıf vardır.

suha37 ' Alıntı:
bınada butun alıcıları sokuyorum buna ragmen bır lınyeye enerjı verınce yazmaya baslıyor.

O linyede hiç bir yük yok mu? Yani tasarruflu lamba gibi, prize bağlı bilgisayar kesintisiz güç kaynağı gibi.

tek fazlı sıstem beslemesı var .
kapasıtıf cekılen akımla lıneer olarak aynı oranda artıyor.
ben besleme kablosundan olduguna karar verdım

Sn.suha37,bu konuda genç arkadaş 'ın yazdıklarına katılıyorum.Kabloların kapasitif etkisi olduğu doğrudur.Ancak çok,çok uzun mesafeler olmadıkça dikkate alınacak bir kapasite olmaz.

Sayaçtan sonra binaya giden besleme kablosu boşta iken kondansatör gibi çalışabilir.
Sayaç bina arası kablo boyu ve taşınma şekli, binadaki yüklerin çeşitliliği hakkında biligiler de olursa fikir verir.
Bir de tam anlayamadım:
Binadaki sigortaları indirince yazıyor mu? (Sadece besleme kablosunda elektrik varken.)

kardesim tasarruflu ampul nezamandan beri kapasitif yükdu'de biz mi bilmiyorduk,yoksa okulu boşuna mı okuduk,yanlış bilgilerle insanları,farklı şekılde duşundurmeyelim :mad:

beim bildgim ups enduktıf.tasarruf ampul end.ve akkor flamanlı lamba omiktır yanılmıyosam.... ???

teknisyen74 ' Alıntı:
Bir de tam anlayamadım:

kardesim tasarruflu ampul nezamandan beri kapasitif yükdu'de biz mi bilmiyorduk,yoksa okulu boşuna mı okuduk,yanlış bilgilerle insanları,farklı şekılde duşundurmeyelim :mad:

beim bildgim ups enduktıf.tasarruf ampul end.ve akkor flamanlı lamba omiktır yanılmıyosam.... ???

demekki okulda o ders var iken siz yoktunuz. genç arkadaşın yazdığı yazıya katılıyorum, tasarruflu lambalar kapasitife yönelik çalışıyor bu şekilde bir problemle karşılaşsaydınız olayı inceleyip yorum yazardınız.

teknisyen74 ' Alıntı:

:D Sen beni güldürdünya helal olsun. Allah'da seni güldürsün...

teknisyen74 kardeşim, bilmemek ayıp değildir ama biliyormuş gibi yapmak düşünülesi bir durumdur.tasarruflu ampüllerin kapasitif basmadığını iddia etmek (kasıtlı değilse) bu işi bilmemek anlamına gelir.şunuda hatırlatmış olayım UPS lerde kapasitif basar.size bunları yazarken masa başı değil saha elemanı olduğumuda hatırlatırım. genç arkadaşı tanımam ama saha elemanı olduğunu anlayabiliyorum. unutma herkes hata yapabilir, hatadan dönmek ise insanı yüceltir.selametle...

Forum istatistikleri

Konular
129,225
Kullanıcılar
451,591
Son üye
karaca001

Yeni konular

Geri