kapasitif ve endüktif ikiside büyük

ice_man374

Üye
fatura değerleri
son endeks
aktif = 7075,624
endüktif = 1468,456
kapasitif = 798,156
benim okuduğum son değerler
1.8.0 = 7122,951
5.8.0 = 1489,9
8.8.0 = 803,836
beyler şimdi bu bir sinema nın kompanzasyonu ve son faturayla benim sayactan okuduğum son değerler böle. hazır kurulu bir kompanzasyon panosu var ve kullanılan röle entes 8 kademeli röle...
kademeler =
1.kademe=1.5 kVar
2.kademe= 2.5 kvar
3. kademe= 5
4.kademe=7.5
5.kademe=10
6.7.ve 8.kademeler=20 kvar
şimdi işletme daha önce kapasitif ceza ödediğinide söledi ve oranlara bakınca %10 kapasitif ve %45 endüktif oranlar bana biraz tuhaf geldi...
röle ayarını,kontaktörleri ve kondansatörleri incelediğimde bir sorun görmedim.yanlızca 1. kademeye bağlı kapasite devredeyken kontaktör çekili olduğu halde akım okuyamadım ve bunu değiştirmeyi düşündüm. ancak bu kapasitif ve endüktif oranların nedeninin sadece bundan kaynaklı olduğunu düşünmüyorm....
bence endüktifin yanında kapasitifinde bukadar çok gelmesinin nedeni son 3 kademenin 20 kvar oluşu...bunu parçalamayı düşünüyorum 10 10 şeklinde...
siz de bu konudaki fikirlerinizi sölerseniz çok sevinirm...
sizce sorun ne olabilr?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
akım trafosu oranını yazmamışsın. röle tipi tam yaz. aslında sen hatayı bulmuşsun. manuel de kademeleri bir bir aldır olçümleri yap. akım çekmeyenleri tesbitle yada az çekenleri. hatalı olanları ayıkla. yenisi ile değiştir. c/k ayarını doğru yapmalısın. sonra sanırım endüktif cezadan kurtulamayacaksın yeni faturada. daha sonra izlemeya al.

akım trafosu mühürlü sayac panosundaydı ve göremedm ne yazık ki..ama kurulu gücün 90 kw civarı olduğunu sölediler ve akım trafosunun oranının 150/5 = 30 olduğunu varsaydım.ilk kademe 1.5 kVar...1.5/30=0,05 c/k oranı elde ediliyo..röle ayarına baktığımdada c/k oranı 0,05 e ayarlanmıştı önceden...ama tuhaf bişey vardı c/k oranının dışında bu rölede akım trf yazan kısım da vardı ve 250 girilmişti..ben bunun akım trafosunun primer akımı olduğunu düşünerek 150 ye indirdim...doğru mu yaptım bilemiyrm....
röle = entes rg-8t ydi ....(bu arada rg-8t veya rg-12cs gibi modellerde kullanılan harfler bişey ifade ediyo mu? )

entes rg8t tek akımtrafoludur rg3 12cs 3 akım trafolu internet baglanbilir ve rahatlıkla monefaze kondansatörü baglayabilir sin
gelelim senin rölene rg8t tek akımtarfolu oldugu içim akımıfazla çeken baraya röle fazınıda aynı baraya denk getir
akım trafo primer degeri yazılır 150/5 150 gibi daha önce 250 ise akımtarfon 250/5 olabilir önemlidir c/k oranını akım trafonu beliledikten sonra manuel olark gir c=1,5 k=30 c/k=1,5/30=0,05 gibi
ve en önemlisi daha önce her neyapılmışsa bikenarda tutup işletmenin yüklerini inceleyip ne tür bir sisteme ihtiyaç oldugunu ve buna göre kompanzasyon sisteminizi tasarlamanızı öneririm
ve bence sisteminizi rg312c röle ile degiştirip kademe sayılarınıza 6 adet monefaze kondansastör eklemenizdir böylelikle sıkıntı çekmemiş olursunuz

gelelim senin rölene rg8t tek akımtarfolu oldugu içim akımıfazla çeken baraya röle fazınıda aynı baraya denk getir....

verdiğin cevaplar için teşekkurler ama bu cümlede nedemek istediğini anlamadım???

tek akım trafolu çalışan röleleri en fazla yük çeken faza yani baraya denk getirmen lazım akım ve gerilim bilgilerini aynı fazdan baradan alması gerekir

tek akım trafolu çalışan röleleri en fazla yük çeken faza yani baraya denk getirmen lazım akım ve gerilim bilgilerini aynı fazdan baradan alması gerekir

teşekkürler şimdi anladm...bu arada hem kapasitif hemde endüktif değerlerin fazla olmasının nedeni fazların dengesiz oluşu sanırım...bütün kademeler 3 fazlı olduğundan ve fazlarda dengesiz olduğundan dolayı sanırım bu kapasitif oranı yüksek...çünkü az akım çeken faza da kapasitif yüklenmiş oluyor ve böylece kapasitf oranıda yüksek çıkıyor...yapmam gereken sizinde dediğiniz gibi 12 kademeli ve hem monofaz hemde trifaz kapasite ekleyebilceğim bir röle takmam gerek gibi görünüyo....

Elektro 01 arkadaşımın dediklerine tamamen katılıyorum.Zaten 2004'ün ortalarından itibaren elektronik sayaçların çalışma mantığı değişti.Artık her faz ayrı kompanze ediliyor.Bu da monofaze yükleri çoğunlukta olan ve dengesiz yüklere sahip işletmeleri zor duruma sokuyor.Entes rg-12c ya da Kael varkombi-12 ya da Kael varkombi-18 bağlarsan sisteme dilediğin gibi monofaze-difaze-trifaze kondansatör bağlayabilirsin.(Entes'te difaze bağlayamıyorsun diye biliyorum) Geriye rölenin menüsünden faz başına çekilen reaktif güçlere göre kademe dizilimleri yapması kalıyor.İyi çalışmalar.

varkombi 12 kademeli röle kullan ilk 6 sını 3faz olarak sırala son 6 yı monofaze yap

kondan satörlein girip çıkma zamanlarına bak voltaşı kontrol et birer saat arayla değer al dahada olmazsa akım trafolarınına bak

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…