KARARSIZ FLIP-FLOP

ROCK_STAR

Üye
arkadaşlar ben bu devreyi nasıl çogaltabilirim
yani bir kaç led daha nasıl ekleyebilirim

Ekli dosyalar

• adsız.jpg
    adsız.jpg
    97 KB · Görüntüleme: 103
Ledlere seri bağlı - sağ ve sol taraftaki- dirençleri 10 ohm yap 3 ledi seri bağla ,tamamdır...

Ya da 4 led bağlamak istersen 2 şerli parelel pağla ön direnci 150 ohm civarı yap ,Tabii bu kullanacağın LED leri ne renk olduğuna göre de değişir...

R1-R2 R3-R4 dirençleri arasına aynı şekilde istediğin kadar ekleye bilirsin yanlız drenç ve kondanstör değerini düşürmen gerekli.tabi transisleri yakmamlısın.

R1-R2 R3-R4 dirençleri arasına aynı şekilde istediğin kadar ekleye bilirsin yanlız drenç ve kondanstör değerini düşürmen gerekli.tabi transisleri yakmamlısın.
sn teknisyen kardeşim, R2 ve R3 dirençleri herbir tr nin iletim ve kesim süresini ayarlamak için kullanılan direç lerdir , bu dirençler üzerine led baglanmaz!. R2 ve R3 direnç ve kondansatör degerleri düşürülür ise ledlerin yanma ve sönme süresi kısalır hatta sürekli yanıyor gibi görünür.

sn ROCK-STAR,
BC547 tr sürekli 100mA ( flip flop devrelerinde biraz daha yüksek alınabilir) kollektör akımı akıtmaktadır.(akü gerlimini resim üzerinde net olarak okuyamıyorun) tr nin bu degerini göz önünde bulundurarak her bir tr kollektöründeki led sayısını ( led çalışma gerilimini de göz önüne alıp ) seri ve parelel gruplandırıp led sayısı artırılabilir........

Son düzenleme:
transistörlerinizin müsade ettiği sınıra kadar paralel led bağlayabilirsiniz. ayrıca seri olarak yapacağınız bağlantılarda R1 ve R4 direnç değerlerini seri bağladığınız led sayısına uygun olarak düşürmeniz gerekir. hen seri hende paralel konbinasyonlar uygulayarak kol başına yaklaşık 9 led bağlama imkanınız var. transistörlerin ısınmalarını kontrol etmeyi unutmayın

Merhaba arkadaşlar,

ben bu devrenin 4 ledlisini bulamıyorum.

Yapmak istediğim 4 ledi ayrı ayrı sırayla yakmak.

Konuyla ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,840
Kullanıcılar
450,935
Son üye
oqzknt

Yeni konular

Geri