Kizak ve arabalarin yağlanmasi ?

gumush

Üye
Cnc'lerde kullanilan kizaklari hangi yag ile yaglamak gerekir ?

Torna ve frezelerde Mobil Vactra No:2 gibi yaglari kullaniyorlar ( gerci temin edemedim 16lt almak gerekiyor , ortak alim olabilir )

Birde arabalarda yag girisi var. Ucunda bir bilya var. Bu parcayi nasil yaglayabiliriz.
a9G7SS1.png

Ogrenecek ne cok sey var. Her asamada yeni bir sey ile karsilasiyorum.

Forumu incele vardır bir şeyler..

Miller haricinde pek yağlanmıyor da deniliyor,bazı kişilerce.

haklısınız , genel olarak butun konulara onceden goz gezdirmistim , demek o donemde beni ilgilendirmiyor diyip atlamisim.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/cnc-and-torna/56281-kizak-yagi.html
https://www.kontrolkalemi.com/forum...-millerin-yaglanmasinda-nasil-yag/sayfa2.html

Kisaca
Arabalar icin lityum tabanli gresler ( bunlar biraz kivamli oluyor nasil uygulanabilir arastiracagim )
Raylar icinse yine benimde onceden buldugum ama 16lt olarak satildigindan kiyip alamadigim mobil vactra no:2 yagini kullanmak gerekiyor

ilave olarak raylarin vida deliklerini kapatmak gerek. Nerede satilir bilmiyorum ama [MENTION=100439]gpeker[/MENTION] yada @gpeker2003 kullanicisi sanirim temin edebiliyormus kendisi ile iletisime gececegim.

Tasarim kesinlesip makine tamamlandiktan sorna koruma icin koruk edinmek cok mantikli.

Gantry tip seklinde dusundugum icin bor yagi , kesme yagi gibi bir temasi cok olmayacak. Ama tabi talas her yere ulasiyor. Kapali kalmasi daha mantikli.

Yağın ne cins olacağını pek bilmiyorum ama yağlama işini bununla yapacaksın.
izeltas-el-aletleri-2609545.jpg

Masrafa girmek istemiyorsan gresörlüğü sök şırınga ile bas gitsin :)

Araba yağlamak yeterli, kızağa gerek yok...

Oncelikle yanitlariniz icin cok tesekkur ederim.
Araba icin lityum gress gerekiyor. Ancak gorudugm kadari ile kivamli bir malzeme,bunu enjektor ile yada fotograftaki aparat ile nasil uygulayabilecegimi anlayamadim. , bugun izmir'de birkac yere ugradim ama lityum gress bulamadim.
Kizak yagi icin mobil vactra buldum ancak 16lt'lik satiliyor. Benim ihtiyaclarimin cok uzerinde. Ancak ortak almak isteyen arkadas olursa beraber alabiliriz. 16lt icin fiyati 190tl+kdv seklinde

Vesyel bey yukaridaki aparati nasil temin edebilirim ( internet sitesi olursa cok pratik olur ) kivamli gresi bunun icine koyarak bilyali o mekanizmaya uygulayabilirim degil mi ?

Arabaların okuma yazması yok.
Lityum gresle yağlanması gerektiğini bilmez.
Yani bu durumda rulman gresi kullansanız da farkına varamaz.
0.5 -1 kg piyasada 3-5 10TL ye bulabilirsiniz.
Petrol satan yerlerde bile olur , ya da rulmancılarda.
Lityumlu gresler yüksek sıcaklıklar için önerilir gerisi hikaye.
Elektronikci malzemecicilerin sattığı soğutucuya bağlarken kullanılan ısı ileten "beyaz şey" lityumlu grestir !

Arabanın üstündeki "gresörlük" e dikkat edin.
Alacağınız resmi verilen yağ pompasının ucu , ona uygun olmalıdır.
Uç kısmı değişebilir bir alettir o.
Gresörlüğün ucuna " hırt " diye oturur ve ya yandan geçirilir.
Bezli kauçuklu uzatmasıda olur , çeşit çeşit yani.
Elinizdekine uygun aparatı varsa gresin viskositesine bakmaksızın basar , illa basar.
Hırdavarçıların çoğunda bulunur.
Gres pompası adı.

Ayrıca yağdanlık ile kalınca yağ basabilirsin.
Sıradan yağdanlıkların ucu , resmini verdiğin yağ yolunun ucundaki bilyeyi itebilir ve basarsın.
Gresin avantajı uzun süre kullanılmasıdır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri