Kol saatimi çöpe attım.

swordfish

Üye
Yaz stajı yapıyorum 15-20 sene önce fabrikada

Asenkron motor rulmanlarını çektirme ile çekiyoruz.

sonra sıfır rulmanları fabrikadaki elektromıknatıs yardımıyla ısıtıyoruz.

üzerinde magnetik alan dolaşan (fukolt ve histeresiz akımları )demir acayip ısınır prensibiyle çalışan cihazlar var.

rulman ısınınca mile takıyoruz sıcak sıcak.

Meğer bizim cihaz aşırı magnetik alan üretiyormuş.

ben ne bileyim kol saatimin içinde bobin olduğunu magnetik alandan etkilendiğini

bir baktım ki saniyede 10 tur atıyor benim saat tabi dayanamadı bozuldu ben çekene kadar ......

Doğrudur; benim de staj yaptığım yerde rulman eğitimi verilmişti.Ona katıldım rulmanlar mile kolay takılsın diye indiksiyon makinesi kullanılıyor.Rulman iç bileziği indiksiyon ile ısıtılıyor ve genleşen iç bilezik mile kolay oturuyor.Uygulamasını yaptık iç bileziği ısıtmak için indiksiyon makinasını çalıştırmadan önce makinenin aşırı manyetik alan yaydığını söyleyen hoca üzerimizde kol saati,cep telefonu gibi eşyaları makineden uzaklaştırmamızı istedi.Biz de öyle yaptık ve böyle bir sorun yaşamadık.Bu da senin için iyi bir tecrübe olmuştur bir kol saatine mal olmuş ama sağlık olsun ;)

sayın swordfısh

biz fabrikada skf rulman ısıtma cihazını kullanıyoruz. cihazın üzerinde gerekli uyarılar var zaten. kalp pili olanlar için bile uyarı var üzeründe...

Sağlığa etkileri konusunu araştırdınız mı?

Sn. swordfish, deneyiminizi paylaştığınız için teşekkürler. "Kulağa küpe" tabirinin tam bir örneği.

Saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,915
Son üye
snapthreads

Yeni konular

Geri