Kombi Sayaç Neden Gerekli?

arkadaşım kulaktan duyma elde ettiği bilgiler neticesinde şantiye elektrik faturasını inceliyor ve indüktüf bedel ile karşılaşıyor. bu bedelde nerdeyse kullandığı toplam elektriğin yüzde 90 ı... daha sonra yaptığı araştırma neticesinde dağıtım şirketi kombi sayaç kurulması gerektiğini söylüyor hatta sayaçtaki t4 değerini soruyor. tabii konuyla uzaktan yakından alakamız olmadığı için yeni sayacın ne için istendiğini anlayamıyoruz. yani kombi sayaç takılırsa cezadan kurtulacak mı? yoksa bi kısmından mı kurtulacak. forumda araştırdık ama sanırım komponazasyon sistemine ihtiyacımız yok.olay nedir ne yapmamız gerekir braz yardımcı olursanız seviniriz özelikle yol göstermeniz bizi mutlu edecek.

kendimiz yapmamız önemli değil sayaç bağlanacaksa zaten bir elektrikçiyle görüşeceğiz kontrol edilmesi gerekliyse yine bir firmadan hizmet alacağız?

kombi sayaç ne kadar? kurmamız bize ne kazandıracak? sayaç kurduktan sonra aylık yapmamız gereken takip veya işlemler olacak mı? neden indüktüf ceza yiyoruz?

ek: trifaz sayaç kullanılıyor! 50kv yı aşmıyorlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kombi sayaçlar aktif-kapasitif-endüktif güç ölçümünü diğer sayaçlara oranla daha hassas gerçekleştirir.Yani 3 sayaç bir aradaymış gibi düşünülebilir.Eksik kompanzasyon yaptığınız için endükif ceza yiyorsunuzdur.

arkadaşım kulaktan duyma elde ettiği bilgiler neticesinde şantiye elektrik faturasını inceliyor ve indüktüf bedel ile karşılaşıyor. bu bedelde nerdeyse kullandığı toplam elektriğin yüzde 90 ı... daha sonra yaptığı araştırma neticesinde dağıtım şirketi kombi sayaç kurulması gerektiğini söylüyor hatta sayaçtaki t4 değerini soruyor. tabii konuyla uzaktan yakından alakamız olmadığı için yeni sayacın ne için istendiğini anlayamıyoruz. yani kombi sayaç takılırsa cezadan kurtulacak mı? yoksa bi kısmından mı kurtulacak. forumda araştırdık ama sanırım komponazasyon sistemine ihtiyacımız yok.olay nedir ne yapmamız gerekir braz yardımcı olursanız seviniriz özelikle yol göstermeniz bizi mutlu edecek.

kendimiz yapmamız önemli değil sayaç bağlanacaksa zaten bir elektrikçiyle görüşeceğiz kontrol edilmesi gerekliyse yine bir firmadan hizmet alacağız?

kombi sayaç ne kadar? kurmamız bize ne kazandıracak? sayaç kurduktan sonra aylık yapmamız gereken takip veya işlemler olacak mı? neden indüktüf ceza yiyoruz?

ek: trifaz sayaç kullanılıyor! 50kv yı aşmıyorlar.

Sözleşme gücü 9kw üzeri kombi sayaç yani aktif-endüktif reaktif-kapasitif reaktif ölçen sayaç ve kompanzasyon yapma zorunluluğu vardır. Bu kurala uymayan aboneler örneğin 9kw üzeri sözleşme gücüne sahip olup yalnız aktif sayaç takan abonelerden aktif tüketiminin %90'ı kadar reaktif tüketim faturalarına ceza olarak yansıtılır.

Arkadaslarımın önerılerıne, yettıgımce ekleme yapmaya calısayım, KOMBI sayaç taktırmakla reaktıf cezadan kurtulamazsınız;
1. 9 kw, dan yukarı sözleşme gücünüz varsa, kompansazyon tesısı yapmak gerekır,
2. Bu kompanzasyon tesısinin elektrık aldıgınız kurum tedaş vs, projesinin yaptırılıp kontrol ve kabulunun kaptırılması ferekır. Yukarada, faturada aktıf bedelınin % 90 o kadar reaktıf tahakkuk ettirilmiş sözünüzden bunu söyluyorum,

cevap veren arkadaşlara teşekkürler.Peki kombi sayaç taktırdıktan sonra faturalarım göreceli olarak düşecek mi? yoksa kompansazyon paneli kurmamız da mı gerekecek. eüer böyleyse kombi sayaçtan sonra komp paneli. bunun takip edilmesi falanda mı gerekecek.

Kombi sayaç taktırdıktan sonra; eğer şantiyede kullandığınız reaktif tüketimler,

ceza sınırlarının altında kalırsa, kombi sayaç takmakla reaktif bedelden kurtulmuş olursunuz.
ceza sınırlarının üzerine çıkarsa, tüketilen reaktifin reaktif birim fiyat ile çarpılması sonucu buluncak değer, şimdi ödediğin %90 ceza sonucu bulunan bedelden daha büyükte olabilir küçükte olabilir.

Nihayetinde işi garantiye almak için işi bilen birine bir kompanzasyon panosu yaptırın ve cezadan kurtulun.(Bu arada kompanzasyon panosu kurduktan sonra sürekli olarak kontrol yapmanızda fayda olacaktır)

cevap veren arkadaşlara teşekkürler.Peki kombi sayaç taktırdıktan sonra faturalarım göreceli olarak düşecek mi? yoksa kompansazyon paneli kurmamız da mı gerekecek. eüer böyleyse kombi sayaçtan sonra komp paneli. bunun takip edilmesi falanda mı gerekecek.

Bu sorunuzun cevabı verilmişti ancak yazılanları iyi okumamışsınız. Sözleşme gücü 9kw üzeri olan tesislerden kompanzasyon yapmayıp ceza sınırının altında kalan bir işletme ne gördüm ne duydum böyle birşey söz konusu olamaz(istisna:Tüketimin hiç olmadığı Bakım zamanları haricinde). Kompanzasyon yapmak zorundasınız.

emin olun arkadaşlar dikkatli bir şekilde yazılan cevapları okuyorum. Ama malumunuz hiç bilmeyen bir insanın bişeyler öğrenmesi zor olabiliyor. peki kompanzasyon paneli yaklaşık ne kadara kurulur. sürekli kontrol için ne kadar ücret öderiz. (astarı yüzünden pahalı olur mu sonuçta 15 ay sürecek bir inşaat)şimdiden teşekkürler.

emin olun arkadaşlar dikkatli bir şekilde yazılan cevapları okuyorum. Ama malumunuz hiç bilmeyen bir insanın bişeyler öğrenmesi zor olabiliyor. peki kompanzasyon paneli yaklaşık ne kadara kurulur. sürekli kontrol için ne kadar ücret öderiz. (astarı yüzünden pahalı olur mu sonuçta 15 ay sürecek bir inşaat)şimdiden teşekkürler.

Sizi anlıyorum bu mesleğin içindeki bazı mühendisler bile şaşırıp yanlış yorumlar yapabiliyorken konuya yabancı birinin olayı kavraması haliyle zor olacaktır.
Kompanzasyon sistem bedelini yuvarlak olarak kVar başına 50-55-60TL gibi düşünebilirsiniz. Kullanılacak malzeme marka ve kalitesine göre fiyat değişir. Çok firmadan teklif almanızı mukayese için teklif listesindeki malzemelerin marka modelinide istemeyi unutmayın. Kompanzasyon sisteminin kontrolünü piyasada aylık 100TL'ye bile yapan arkadaşlarım var arızaya müdahale periyodik bakımlarıda kendileri yapıyorlar sözleşme gereği bu ekstra bir getiri ayrıca firmanın diğer elektrik işlerini alabilmek için düşük tutuyorlar bedeli. 250TL'yede bakan var orta ölçekli işletmelerin takibini ve danışmanlık hizmetini 500TL'ye yapanlarda var.
Bana sorarsanız 100TL'ye kontrol yapmam + getirisi ne olursa olsun o riske kesinlikle girmem.

Forum istatistikleri

Konular
128,882
Kullanıcılar
451,017
Son üye
Ozerbil

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri