KOMPANSAZYON YARDIM?

zbyrblc

Usta Üye
arkadaşlar merhaba..forum da yenıyım..kafama takılan bazı sorular var,cevap veren arkadaşlarıma şimdiden şükranlarımı sunarım.

bu kompanzasyon olayını sürekli forum lardan takip ediyorum ama nedense bir türlü tam olarak anlayamadım.reaktif,kapasitif,endüktif yükler nedir,kompanzasyona neden ihtiyaç duyuyoruz...birisi bana kompanzasyon nedir dediği zaman nasıl bir açıklama yapmayalım ona anlayacağı dilden..cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ben özel bir hastanede teknık servıs görevlisi olarak çalışıyorum..iki gün önce kompanzasyon panosunun içindeki kontaktörlerden biri yanmıs sigorta attırmış.kontaktör,iki adet 10 kvar lık 2 adet trifaze kondansatörü devreye sokup-çıkarıyor..ben yanmış olan kontaktör ve sigortayı söktüm çıkarttım..sorum şu....kondansatörlerimde problem varmıdır?sağlamlık kontrolünü nasıl yapıcam?..sistem bu şekilde geçici olarak çalışmaya devam ederse bir problem olurmu??panomun içinde modem var,bir firma tarafından sistemin takibi yapılıyor,ceza filan gelirse ilk aşamada onlarmı yoksa bizmi önce sorumlu oluyoruz??sistemi takip ediyorum normal gösteriyor role..b,r sıkıntı olurmu..şimdiden teşekkürler cevaplarınız için..

ben özel bir hastanede teknık servıs görevlisi olarak çalışıyorum..iki gün önce kompanzasyon panosunun içindeki kontaktörlerden biri yanmıs sigorta attırmış.kontaktör,iki adet 10 kvar lık 2 adet trifaze kondansatörü devreye sokup-çıkarıyor..ben yanmış olan kontaktör ve sigortayı söktüm çıkarttım..sorum şu....kondansatörlerimde problem varmıdır?sağlamlık kontrolünü nasıl yapıcam?..sistem bu şekilde geçici olarak çalışmaya devam ederse bir problem olurmu??panomun içinde modem var,bir firma tarafından sistemin takibi yapılıyor,ceza filan gelirse ilk aşamada onlarmı yoksa bizmi önce sorumlu oluyoruz??sistemi takip ediyorum normal gösteriyor role..b,r sıkıntı olurmu..şimdiden teşekkürler cevaplarınız için..
Şunu söyleyebilirim ki kompanzasyon için kullanılan kondansatörlere zarar gelmesi halinde fiziksel olarak bunu çok rahat anlayabiliyorsunuz. Görsel olarak yanık ya da erimiş olduğunu rahatlıkla seçebilirsiniz. Ancak yine de kondansatörleri ölçmekte fayda var.

bızım panoyu bir görseniz içler acısı..kondansatörler üst üste atılmış,kara düzen bir pano anlayacağınız..fiziksel olarak dediğiniz gibi bir şişme,akma görünmüyor kondansatörlerde..peki trifaze bir kondansatörü ölçü aleti ile sağlamlık kontrolünü nasıl yapıcam??

Role ile kondansatörleri çektir. 10kvar kondansatör yaklaşık 14 alper akım çeker. Eğer 14 alper civarında ise kondansatörleri sağlamdır

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Forum istatistikleri

Konular
129,281
Kullanıcılar
451,709
Son üye
ebysl01

Yeni konular

Geri