kompanzasyon arızası cevap

selam benim kapasitif ve endiktif degerlerimde son bir haftadır bi artiş var oranlar 15,20 olması gerekirken benimkiler 19,25 civarlarında kontaktörlerle ilgili bi problem yok hepsi çekip bırakıyo bide panomda 2.5kva 3 adet , 5 kva bir adet 10kva 1 adet kondansatör var 3 kondansatörün herbir fazını ayrı ayrı ölçtüğünde falarda farklı akım degerleri alıyorum kondansatörün gitti sayılması için bi kondansatörün fazları arasında yüzde kıaç fark olabilir mesala 2.5 kvalıgın bitanesinde 1. faz 1.20 2.faz 1.35 3. faz da 2.35 amper çekiyo bu sorun 2 kondansatörde daha var ben bu işte pek bilgiye sahip degilim yardımcı olursanız sevinirim

bu arad siteye bugün üye oldum baya bi konu var baya güzel bi forum olmuş arkadaşlar ellerinize kollarınza saglık

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sitemize hos geldiniz oncelikle...begenmenize sevindim...Sitemizi detayli incelerseniz, konu ilgili kaliteli paylasimlarin oldugunu gorecek ve isinize yarayacak bilgileri elde edebileceksiniz..Su an icin soylenebilecek ilk sey : 2.5 kVar lik kondansatorlerinizin 2.5-3.3 A arasi akim cekmeleri gerektiginden, bahsettiginiz olcumler, kondansatorlerinizin arizali oldugunu ve degistirilmesi gerektigine isarettir. Her bir fazin akimi esit veya birbirine cok yakin olmalidir...
Ayrica ikinci bir kontrole kadar, bu surenin uzamasi halinde, cezaya girmemeniz icin, trifaze sigorta yerine monofaze sigortalar kullanmanizi tavsiye ederim...Basarilar diliyorum

açıklamalarınız için teşekkürler benim cos fi genelde kendini 1.00 a yarlıyo bunun bu degerde olması normalmi bide bizde çekilen yük sürekli degişiyor ben gemide çalişiyorum sahildeyken beslemeyi limanda sahil poanosundan alıyorum seyire çıktıgımızda degerlerde daha fazla artiş oluyo daha öncede dediğim gibi ben kompanzasyon hakkında pek bişey bilmiyorum ilk defa burada karşılaştım 3 faz sigorta yerine 1 faz sigorta kullan demişsiniz cezaya girmemek için bunu biraz daha açıklayabilirmisiniz ben kompanzasyon olayını tam olarak anlamaya çalişıyorum ve bunun için de baya ugraşiyorum

Benim size tavsiyem, panonuzun tum bilgilerini paylasmaniz...Kurulu gucunuz, ana salteriniz, ne tip yuklerinizin oldugu, rolenizin tipi markasi, kondasator kademeleriniz...vs..Boylelikle daha saglikli tespitler yapabiliriz..
Rolelerin kendilerini cosfi=1.00 degerine ayarlamalari normal ve zaten arzuladigimiz seydir...
3 Fazli sigorta yerine bir fazli sigorta kullanin demedeki sebep : Kondansatorlerin yaoisi ile ilgili...Kondansatorler iclerine uc adet ucgen bagli kapasitor barindirir ve uc ucludurlar...Her zaman ucu birden arizalanmaz...Trifaze sigorta kullandiginizda, herhangi bir parcanin arizalanmasi halinde, diger iki parcanin da enerjisi kesileceginden, monofaze kullanirsaniz, hangi parca arizalanmis ise sadece o parcanin enerjisi kesilir ve ikinci bir kontrole kadar diger iki parca is gormeye devam eder..Kolay gelsin

panomda 3 faz reaktif güç rolesi(50ma-5,5a) entes marka, ecs marka 3 adet akım trafosu 75/5a bizim çektiğimiz yükler genel olarak çamaşır makinesi, küçük bi kreyn, 3 veya 4 adet pleyt elektrikli 2500w gücünde bitanesi ve arada bir 2 tane fan motoru bide işte evde çalişan ortalama malzemeler buz dolabı 2 adet derin dondurucu 2 adet tabiki normal olarak aydınlatma oda yaklaşik 80 fleurasan lamba falan. ana şalter 100a'lik bizim genelde ortalama faz başına(rst) 30a civarı çekiyoruz bunlar limana bağlıyken ama bağlı olmadıgımızda sadece 10 fleurasan ampul ve 3-5 de tasarruf ampulü kullanıyoruz ben buraya daha geleli çok olmadı buyüzden kurulu gücü bilmiyorum ama hesaplama yöntemi varsa bana soylerseniz hesaplamaya çalişayım

Cok kaba bir yaklasiklik ile kurulu gucunuz, anma akim degerinizin ( 75 A ) 526 katsayisi ile carpilmasi ile bulunabilir. ( Sayci besleyen akim trafolari da 75/5 A ise )
( P=1.732xUxIxCosfi = 1.732x380x0.8xI = 526xI )
75x526 = 39.375 kW ... Yani yaklasik 40 kilowat civarinda kurulu gucunuz var..
Siz limandan ayrildiginizda, cektiginiz yuk cok azaldigindan, ilk kademedeki 2.5 kVar lik kondansator, ya devreye girememekte, ya da girse bile ihtiyaca fazla gelmektedir..Bu yuzden ilk kademenizi 0.5 veya 1 Kvar secmenizde fayda var...
En dogrusu Aktif, Enduktif ve Kapasitif guc formullerini kullanip, sistemin mevcut guc faktorunu belirlemek ve bu degeri cosfi=0.99 a cekecek sekilde uygun gucte monofaze ve trifaze kondansator secmektir...Rolenizi, 12 kademeli ve monofaze kondansator baglantisina musait, uc akim trafosundan beslenen yeni bir role ile degistirmek icin arastirmalara baslayabilirsiniz...Basarilar

hicbirsey ' Alıntı:
Cok kaba bir yaklasiklik ile kurulu gucunuz, anma akim degerinizin ( 75 A ) 526 katsayisi ile carpilmasi ile bulunabilir. ( Sayci besleyen akim trafolari da 75/5 A ise )
( P=1.732xUxIxCosfi = 1.732x380x0.8xI = 526xI )
75x526 = 39.375 kW ... Yani yaklasik 40 kilowat civarinda kurulu gucunuz var..
Siz limandan ayrildiginizda, cektiginiz yuk cok azaldigindan, ilk kademedeki 2.5 kVar lik kondansator, ya devreye girememekte, ya da girse bile ihtiyaca fazla gelmektedir..Bu yuzden ilk kademenizi 0.5 veya 1 Kvar secmenizde fayda var...
En dogrusu Aktif, Enduktif ve Kapasitif guc formullerini kullanip, sistemin mevcut guc faktorunu belirlemek ve bu degeri cosfi=0.99 a cekecek sekilde uygun gucte monofaze ve trifaze kondansator secmektir...Rolenizi, 12 kademeli ve monofaze kondansator baglantisina musait, uc akim trafosundan beslenen yeni bir role ile degistirmek icin arastirmalara baslayabilirsiniz...Basarilar

konuya arkadaş çok güzel şekilde açıklık getirmiş. entes reaktif güç rölelerinde minimum cos 0,02 kabul edilir. bu rölerleri kullanan arkadaşlar için yazıyorum 75/5 bir akım trafon varsa buda 15 yapar 15x0,02 = 0,3 yani demektir ki 1. kademede 0,3 üzeri bir kondansatörle başlaman gerekir . yani sen lk kademeni 0,5 yapıp kademe kademe sistemine göre yükseltirsen sorunun kalmayacaktır.

ben birinci kademedeki kondansatörü değiştirdim ve 1. kademeye 1 kvarlık taktım bide bole denicem bide 2 adet 2.5 kvarlık kondansatörüm arızalı diye degiştirdim bakalım sonuç ne olcak dün tedaşa gidip bizim kurulu gücümüzü ögrendim ve 50kw miş sizin indiktüf ve reaktif degerleriniz 15 ve 20 yi geçmemeli yoksa cezaya girersiniz diyo yardımlarınız için teşekkür ederim bide arkadalar ben bişey daha sormak istiyorum bu rolenin duyarlılık saniyesini kaça ayarlasam daha iyi olur şuanda 7 saniyede bi ilk kondansatöre gore c/k degerini ayarlamak gerekiyormuş bu degeri napmam gerekiyo benimki suanda 0.1 de

deeepsailor arkadaşım.Sözleşme gücünüz çok kritik rakamda.Becerebilirseniz,onu biraz düşürmeye çalışın.Bu durumda,33-20 rakamına düşeceğiniz için,daha rahat bir ortam yaratabilirsiniz.Sözleşme gücünü değiştirmek çok zor değil.Diğer sorularınızın
cevabını,kullandığınız röleye ait dokümandan bulabilirsiniz.

anladım bunu düşürmek için tedaşa başvurudamı bulunmamız gerekiyor bu konudada yardımcı olursanız sevinirim ve arkadaşlar yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,894
Kullanıcılar
451,038
Son üye
teknoinfo

Yeni konular

Geri