Kompanzasyon hakkında soru

dostum T,Rc,Ri değerlerini belirli aralıklarla sayaç üzerinden okumalısın. Ri/T yüzdesi o aralıktaki endüktif oranını verecektir ve bu oran aylık %20'nin altında olmak zorundadır. Rc/T yüzdesi de kapasitif oranı verecektir ve bu oran da %15'in altında olmak zorundadır. bu kadarlık bilgi ile cezaya girip girmediğini takip edebilirsin amaaa, olur da cezaya girme tehliklesi geçirirseniz uzman kişilerden ve firmalardan yardım almak zorundasınız çünkü bu iş kolay bir iş değil. selamlar.
Bilgiler için teşekkür ederim :)
Verdiğiniz her bilgi benim için önemlidir.
yanlız bunlarla ilgili olarak sormak istediğim birşey var: şantiyedeki makinelerin kaç kw olduğu önemlimi? Önemli ise önemi nedir?
ayrıca yapılan işe göre makinelerin bazıları kimi zaman çalışıyor kimi zaman kapatılıyor. Yani esnek. Bunun etkisi var mıdır? Selamlar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bilgiler için teşekkür ederim :)
Verdiğiniz her bilgi benim için önemlidir.
yanlız bunlarla ilgili olarak sormak istediğim birşey var: şantiyedeki makinelerin kaç kw olduğu önemlimi? Önemli ise önemi nedir?
ayrıca yapılan işe göre makinelerin bazıları kimi zaman çalışıyor kimi zaman kapatılıyor. Yani esnek. Bunun etkisi var mıdır? Selamlar.

esas önemli olan şantiyedeki makinelerin kaç kw olduğudur. toplamda çektiğin akımı hesaplayıp onun üzerinden yeterli kondansatör grubunu belirleyeceksin. ihtiyaca göre kondansatör grupları koyacaksın panoya. fazla koyarsan kapasitiften cezaya girebilirsin az koyarsan endiktiften girebilirsin.

makinaların devreye girip çıkmasını- sistemin çektiği akımı anlık olarak röle zaten görecektir ve ona göre grup devreye alıp bırakacaktır.

merhaba endüktifle ilgili sıkıntım var daha önceleri kapasitifti şönt bara felan halletik ama endüktif %50 lerde tavsiyelerinizi alabilirmiyim

merhaba endüktifle ilgili sıkıntım var daha önceleri kapasitifti şönt bara felan halletik ama endüktif %50 lerde tavsiyelerinizi alabilirmiyim
Tesis için kompanzasyon kurulu mu ne oldu da cezaya girmeye başladınız? kondansatör akımlarını ölçtünüz mü, reaktif güç kontrol ünitesi kontaktörleri istenildiği gibi devreye alıyor mu, kontaklarda yapışma olup olmadığına baktınız mı, kontaktörlere bağlı nh sigortaları kontrol ettiniz mi vs. vs.

Sizin durum un ve su ile hamur yapmaya benzemiş , Kapasitifi yok etmek için endüktif yük bağlamışsınız ama fazla gelmiş sanırım. Gerekmediği zaman, yada kapasitif yük ortadan kalkınca endüktif yükü-şönt reaktör- devre dışı bırakmalısınız.
Belkide başka sorun vardır ama sisteminzden bahsetmemişsiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,857
Kullanıcılar
450,970
Son üye
aysun demir

Yeni konular

Geri