Kompanzasyon Kondanatörlerinin Çektiği Akım

Ama tecrübeler o teknik dökümanlarda yazmıyorki, sonuçta o zaman kimse yorum yazmasın konular açılmasın teknik dökümanlar orda paylaşılsın ne anlamı varki o zman kimse konu açmanın.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu aynı konular o konularda da anlatılmıştı ama. Bunu özden kaçırmayalım. Neyse konuyu uzatmayalım. İşlerinizde kolaylıklar dilerim...

feliing üyeden alıntı Arkadaşlar;
Endüktif Reaktif gücün olduğu bir yerde Kondansatörler devreye alınıp bu endüktif reaktfi güç devreden çekliyor ve sisteme nasıl bir güç olarak geri dönüyor?

Omik yüklü devrelerde devreye bağlanan kodansatörlerin çektiği akım nasıl bir akım ve depolan akım devreye geri verildiğinde nasıl bir akım olarak görünüyor.

Devrede bulunan endüktif reaktif güç ortadan kaldırmak için sisteme kondansatörler bağlandığında akımın düştüğünü görüyor. Bu düşen akım nasıl bir akımdır. Birde sadece rezist yüklerin buluduğu bir devrede sisteme bağlanan kondantörlerde neden akım düşmüyor, benim kafa iyicene karıştı.

Reaktif Güç Tüketen (Endüktif bileşenli) Empedanslar

Z = R + jwL = R + jXL
R: direnç (Ω),
j: 90 derecelik pozitif açı,
w: 2.π.f açısal frekans,
L: indüktans (H)
XL: indüktif reaktans (Ω)
Reaktif güç tüketen elektrik tüketim aygıtlarında Z: 0 ile 90 derece arasında pozitif açıya sahip bir fazör dür.

Reaktif Güç Üreten (Kapasitif bileşenli) Empedanslar

Z = R + (1 / jwC) = R – (j / wC) = R - jXC
C: kapasitans (Farad),
XC: kapasitif reaktans (Ω)
Reaktif güç üreten elektrik tüketim aygıtlarında, Z: 0 ile -90 derece arasında negatif açıya sahip bir fazördür

Endüktif Bileşenli Akım

I = V / Z = V / (R + jX) = [(V * R) – j(V * X)] / (R²+X²)
= (V * R) / |Z|2 – j (V * X) / |Z|2
1 / j = -j
R2 + X2 = |Z|2
( V * R ) / |Z|2 , akımın aktif (gerilimle aynı fazda) bileşeni
( V * X ) / |Z|2 , akımın endüktif (gerilimden 90 derece geri fazda) bileşeni
Yani reaktans bileşeni endüktif olan bir elektrik tüketim aygıtı, kaynaktan, gerilime göre 0 ile 90 derece arasında bir açı kadar geri fazda akım çeker.

Kapasitif Bileşenli Akım

I = V / Z = V / (R - jX) = (V * R) / |Z|2 + j (V * X) / |Z|2
Yani reaktans bileşeni kapasitif olan bir elektrik tüketim aygıtı, kaynaktan, gerilime göre 0 ile 90 derece arasında bir açı kadar ileri fazda akım çeker.

Görünen Gücün İrdelenmesi

N = V * Iˆ
Iˆ: I fazörüne eşit fakat açısı ters işaretlidir, yani I’nın açısı φ ise Iˆnınki –φ’dir
İndüktif reaktansa sahip tüketicilerde;
N = (V²*R)/|Z|2 + j(V²*X)/|Z|2 = P + jQ
Aynı şekilde gösterilir ki kapasitif reaktansa sahip tüketicilerde;
N = P – jQ
Diğer bir deyişle; reaktif gücün pozitif olması, kaynaktan tüketiciye doğru aktığını, negatif olması, tüketiciden kaynağa doğru aktığını göstermektedir.

Umarım anlayacağın bir dilde cevap yazabilmişimdir. Burdaki yönetici ve üyeler burda bu konuları bir çok kez tartıştılar, bence sitede bir ön araştırma yapsaydınız, eminim daha güzel cevaplarla da karşılabilirdiniz.

Forum istatistikleri

Konular
129,286
Kullanıcılar
451,712
Son üye
louygu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri