Kompanzasyon Kondanatörlerinin Çektiği Akım

Ama tecrübeler o teknik dökümanlarda yazmıyorki, sonuçta o zaman kimse yorum yazmasın konular açılmasın teknik dökümanlar orda paylaşılsın ne anlamı varki o zman kimse konu açmanın.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu aynı konular o konularda da anlatılmıştı ama. Bunu özden kaçırmayalım. Neyse konuyu uzatmayalım. İşlerinizde kolaylıklar dilerim...

Reaktif Güç Tüketen (Endüktif bileşenli) Empedanslar

Z = R + jwL = R + jXL
R: direnç (Ω),
j: 90 derecelik pozitif açı,
w: 2.π.f açısal frekans,
L: indüktans (H)
XL: indüktif reaktans (Ω)
Reaktif güç tüketen elektrik tüketim aygıtlarında Z: 0 ile 90 derece arasında pozitif açıya sahip bir fazör dür.

Reaktif Güç Üreten (Kapasitif bileşenli) Empedanslar

Z = R + (1 / jwC) = R – (j / wC) = R - jXC
C: kapasitans (Farad),
XC: kapasitif reaktans (Ω)
Reaktif güç üreten elektrik tüketim aygıtlarında, Z: 0 ile -90 derece arasında negatif açıya sahip bir fazördür

Endüktif Bileşenli Akım

I = V / Z = V / (R + jX) = [(V * R) – j(V * X)] / (R²+X²)
= (V * R) / |Z|2 – j (V * X) / |Z|2
1 / j = -j
R2 + X2 = |Z|2
( V * R ) / |Z|2 , akımın aktif (gerilimle aynı fazda) bileşeni
( V * X ) / |Z|2 , akımın endüktif (gerilimden 90 derece geri fazda) bileşeni
Yani reaktans bileşeni endüktif olan bir elektrik tüketim aygıtı, kaynaktan, gerilime göre 0 ile 90 derece arasında bir açı kadar geri fazda akım çeker.

Kapasitif Bileşenli Akım

I = V / Z = V / (R - jX) = (V * R) / |Z|2 + j (V * X) / |Z|2
Yani reaktans bileşeni kapasitif olan bir elektrik tüketim aygıtı, kaynaktan, gerilime göre 0 ile 90 derece arasında bir açı kadar ileri fazda akım çeker.

Görünen Gücün İrdelenmesi

N = V * Iˆ
Iˆ: I fazörüne eşit fakat açısı ters işaretlidir, yani I’nın açısı φ ise Iˆnınki –φ’dir
İndüktif reaktansa sahip tüketicilerde;
N = (V²*R)/|Z|2 + j(V²*X)/|Z|2 = P + jQ
Aynı şekilde gösterilir ki kapasitif reaktansa sahip tüketicilerde;
N = P – jQ
Diğer bir deyişle; reaktif gücün pozitif olması, kaynaktan tüketiciye doğru aktığını, negatif olması, tüketiciden kaynağa doğru aktığını göstermektedir.

Umarım anlayacağın bir dilde cevap yazabilmişimdir. Burdaki yönetici ve üyeler burda bu konuları bir çok kez tartıştılar, bence sitede bir ön araştırma yapsaydınız, eminim daha güzel cevaplarla da karşılabilirdiniz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…