Kompanzasyon Yeni Tebliğ

Sn. gencelektrik, siz kondansatör bağlayarak şebekeden çekilen reaktif gücü (Q'yu) azaltmaktasınız. Aktif sayaçlar aktif gücü (P'yi) ölçer.
Yapacağınız işlem aktif sayacın sarfiyatını etkilemeyecektir ama enerji kalitesini artırma adına güzel bir yaklaşım.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.

sn gençelektrik
vermiş olduğunuz örneknekteki formül, omik devreler için geçerlidir. buzdolab motorları endüktif bir yük olduğu için (w=u.ı.cosfi) formülünü uygulamanız gerekir. cosfi değerine göre çekeceğiniz akım değişecektir. devreye doğru kondansatör bağlamanız durumunda, çekeceğiniz akım düşecektir.bazı buzdolaplarında kendi içinde kondansatör bağlıdır.arkadaşlarında söylediği gibi aktif güç ne kadar tüketiliyor ise, sayaç onu yazar.

son sayaç endeksi ile bir önceki sayaç endeksi

2 aktifi birbirinden çıkar A
2 reaktif değeri birbirinden çıkar B
2 kapasitif değeri birbirinden çıkar C

%reaktif= B/A*100
%KAPASİTİF= C/A*100

merhaba arkadaşım kompanzasyon hesaplamasıyla ilgili bölee bir formül vermişsin peki formüldeki 2aktif 2reaktif 2kapasitif yazdığın değerler bir gün önceki değermi yoksa bir önceki ayın sonundaki alınan son değer mi ve hergün %de hesabı yapmak gerekiyormu birde sayaçlar aktif e oranla reaktif ve kapasitif sayaçlar günde normal olarak nekadar ilerlemeli cevap yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Sorularımı cevaplayan ( genç arkadaş )ve ( 1974 burdur ) arkadaşlara teşekkür ederim ,
hkkshn arkadaşım sana daha kolay anlayacağın şekilde anlatayım ;
İlgilendiğin yerdeki elektrik sözleşme gücü 30 KW üzeri ise İndüktif %20 Kapasitif %15 sınır oranlarıdır bu yerlerde aylık ( fatura ilk okuma ile son okuma arası ) İndüktif %20 yi Kapasitif ise %15 i geçmemelidir aksi takdirde cezaya girmiş olur ,
Sözleşme gücü 30 KW altında olan yerler için bu değerler İndüktif için %33 Kapasitif için %20 dir.
Önemli olan fatura ilk okuma tarihi ile son okuma tarihi arasındaki genel % lik oranlarda sınırları aşmaması gerekir.
Hesaplama yöntemi ise ;
Örnek veriyorum fatura son okuma tarihi 15 şubatta Aktif 100 , İndüktif 10 , Kapasitif 8
sen 2 martta sayaç endekslerini aldın Aktif 150 , İndüktif 15 , Kapasitif 10 olmuş
buna göre 15 günde Aktif (Son endeks150-İlk endeks100)=50 , İndüktif (Son endeks15 -İlk endeks10)= 5 , Kapasitif (Son endeks10 -İlk endeks 8) = 2
Bu sonuçlara göre 15 günde ; Aktif 50 KW , İndüktif 5 KW , Kapasitif 2 KW tüketmiş.
İndüktif / Aktif = İndüktif sonuç
Kapasitif / Aktif = Kapasitif sonuç
Yani ;
İndüktif tüketim 5 / Aktif tüketim 50 = İndüktif sonuç 0,1 ( %10 )
Kapasitif tüketim 2 / Aktif tüketim 50 = Kapasitif sonuç 0,04 ( % 4 )

arkadaşım benim tahmini yani senin anlattığın gibi durumlarda karşılaştığım durumu söyleyim takılan kompanzasyon panosu ile aylık yaklaşık 100 ile200 arasında bi reaktif cezdan kurtuluyorsunuz. bunun size maliyeti de 1500 tl civarında olur yani kompansazyon yaptığın zaman yaklaşık 1 sene sonra kara geçmeye başlarsın.gerisini hesap etmek sana kalmış...

iyi günler kompanzasyn veharmonik filtrekonularında KOMENERJİ LTDFİRMASINDAN ÜRÜNLER TERCİH edebilirsiniz.çok tecrübeli kadrosuyla TÜRKİYE'DE aktif filtreyi yapan ilk firmadır reaktör imalatlarıda vardır

iyi günler.
elektrik faturasında gelen reaktif cezaya yılda birkez itiraz hakkı vardı bir zamanlar. su anda bu uygulama gecerli mi, gecerliyse detay bilgiye nerden ulasabilirim veya bilen arkadaslar izah edebilir misiniz?

yani paşalar gibi odeyecek miyiz faturayı yoksa farklı sartlarda baska bir kanun yururluge girdi mi?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…