kompresörler

çalıştığım yerde 20 metreküp ingersolland marka kompresör var. pazartesi işe gittiğimde durmuş ve içindeki bütün yağı sisteme basmış.vida grubu ve yağ haznesi su içinde kalmış. bukadar su neden oluştu.oysa cumartesi giderken bişey yoktu.hava tankına yağ ve suyu basmış durmuş.yedeği devreye girmiş. yardımcı olabilir misiniz.

Bizim vidalı kompresörümüz içindeki yağı sisteme speratör filitresi arızalanınca veriyor (yağ ve havayı ayıran filitre ) hava çıkışından yağ sarı renkte çıkıyor suyla karıştığı için ve yağ sürekli azalır, basınçlı havanın olduğu yerlerde suyun olması normal çünkü bir yoğunluk oluşuyor ben her hafta bir damacana dolusu su alıyorum hava tankının içinden :)

teşekkürler.ancak bizimkinin içinde kompresör yağ haznesi kadar su ile dolmuştu.bir damla yağ kalmamış.o kadar suyu 24 saatte oluturabilirmi. ben seperatör filtresine bakmadım.zaten vida kısmı sarmış.

Separatör filitresi delinince icerdeki yaği tanka vermiş sonrada bir şekilde vakum yapip suyla birlikte geri çekmistir bir ihtimalde hava filtresindende yağmur suyunu çekmişde olabilir
(Eğer bir yerde yağ kaçağı yoksa hava çıkışındanda yağ veriyorsa separatör filitresini degistir bu filitrenin görevi yaği,havayı birbirinden ayırmaktir )

Son düzenleme:
Merhaba,
İngersoll Rand kompresörler aniden kompresör durduğunda (elekrik kesilmesi vs) eğer klapesini hızlı kapatamaz ise tank tarafındaki pozitif basıncın etkisiyle tüm yağı kusabilir. Bu durumda tankın içindeki suda, vida ve yağ haznesi kısmına gelir.
Kompresörler fabrikaların ana enerji kaynaklarındandır. Mutlaka yetkili servisi ile Bakım anlaşması yapılmalı ve mutlaka orjinal yedek parça kullanılmalıdır. Buradan destek aradığınıza göre yetkili servis ile çalışmıyorsunuz demektir. Servis bu durumu size ayrıntılı açıklayacaktır. 20 m3 ün orjinal yağı yaklaşık 10 bin TL yapar, vida kısmıyla beraber yeni kompresör kadar para ödersiniz sanırım. şimdi yedek olana gözünüz gibi bakın , durursa tüm işletme durur. Özellikle bu sıcak havalarda eğer orjinal yağ kullanmıyorsanız kompresör aşırı hararettende alarm verip durabiliyor. Bende inatla başka yağ kullanıyordum ama orjinal yağa geçince tüm sorunlar çözülmüştü.
Ayrıca vidanın sarması ilginç, vida sarana kadar o kadar çok alarmı varki ancak hepsinin bozuk veya şönlenmiş olması gerekiyor. Aksi halde IR kompresöre isteseniz vida sardıramazsınız, bir terslik var. Rulman dağıtmış olması gerekir, ağır bakımlarda rulmanlar yenisi ile değişir ?? Yetkili servisi çağırıp rapor tuturun. Ayrıca kompreslerin 3000 - 6000 saat periyodik bakımları ile 30.000 saat ağır bakımlarını mutlaka yetkili servise yaptırın.
iyi çalışmalar

Merhaba,
İngersoll Rand kompresörler aniden kompresör durduğunda (elekrik kesilmesi vs) eğer klapesini hızlı kapatamaz ise tank tarafındaki pozitif basıncın etkisiyle tüm yağı kusabilir. Bu durumda tankın içindeki suda, vida ve yağ haznesi kısmına gelir.
Kompresörler fabrikaların ana enerji kaynaklarındandır. Mutlaka yetkili servisi ile bakım anlaşması yapılmalı ve mutlaka orjinal yedek parça kullanılmalıdır. Buradan destek aradığınıza göre yetkili servis ile çalışmıyorsunuz demektir. Servis bu durumu size ayrıntılı açıklayacaktır. 20 m3 ün orjinal yağı yaklaşık 10 bin TL yapar, vida kısmıyla beraber yeni kompresör kadar para ödersiniz sanırım. şimdi yedek olana gözünüz gibi bakın , durursa tüm işletme durur. Özellikle bu sıcak havalarda eğer orjinal yağ kullanmıyorsanız kompresör aşırı hararettende alarm verip durabiliyor. Bende inatla başka yağ kullanıyordum ama orjinal yağa geçince tüm sorunlar çözülmüştü.
Ayrıca vidanın sarması ilginç, vida sarana kadar o kadar çok alarmı varki ancak hepsinin bozuk veya şönlenmiş olması gerekiyor. Aksi halde IR kompresöre isteseniz vida sardıramazsınız, bir terslik var. Rulman dağıtmış olması gerekir, ağır bakımlarda rulmanlar yenisi ile değişir ?? Yetkili servisi çağırıp rapor tuturun. Ayrıca kompreslerin 3000 - 6000 saat periyodik bakımları ile 30.000 saat ağır bakımlarını mutlaka yetkili servise yaptırın.
iyi çalışmalar

Elinizde kompresör bakım-onarımı ile ilgili döküman var mı?

Saygılar...

teşekkürler. yetkili servis tarafından bakımlarımız yapılıyordu, hatta bu kompresörün tüm ağır bakımları 10 ay önce yapıldı. düzenli olarak ta periyodik bakım anlaşması var. acaba kullanılan malzemeler de mi bir sorun vardı diye düşünüyorum böyle bir şey olabilir mi.yağ dahil her şey servis tarafından sağlanıyor. Servis vida grubuna bakım yapıp (yani taşlama ve dolgu) takabiliriz diyor, bu ne kadar sağlıklı olur.

Forum istatistikleri

Konular
129,079
Kullanıcılar
451,369
Son üye
fthctn

Yeni konular

Geri