Kondansatör Faz - Faz bağlantısı

selam arkadaşlar benimde bir sorum olacakreaktiften cezada olan bir tesis vardı rölesi arızalıydı röleyi değiştirdim RG 12C kullandım fakat fazların birinde dengesizlik vardı.üzerinde eski bulunan kondansatörleri kullandim eksik kompanzasyon dedi.kondansatör arttırdım reaktifi durdurdum fakat şimdide kapasitif bayağı gitti acaba akım trf akımın çok çekildiği fazın üzerinde ben de o faza trifaze kondansatörü monefaze olarak bağladım fakat şimdide reaktif te gitti kapasitif biraz düştü ama hala cezada başka ne yapmalıyım önerileriniz için şimdiden teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kullandığınız röle,bağlamanız lazım gelen değeri gösterir.O değere göre kondansatör bağlarsanız so-
run olmaması gerekir.

sayın turgay22
endüktif reaktifiniz ceza sınırına uzaksa öncelikle cezayı atlatmak için biraz endüktif yüklenebilirsiniz.Yükünüz dengesiz olduğu için işiniz zor.Hele hele monofaze röle kullanıyorsunuz ki bu,işi daha da zorlaştırır.Eğer 3 fazlıya çevirme şansınız yoksa belki biraz daha hassas kademelendirme işe yarayabilir.

turgay22, tesisteki makinların nitelikleri nedir? Kompanzasyon kademeleri, akım trafo değeri nedir?
Röle için RG 12C demişsin ama galiba RG12T olacak (Tek akım trafolu, 12 kademeli)
Bazı çözümler var:
Aynı anda çalışan monofaze yükleri fazlara dağıtmaya çalış.
Monofaze yüklerin büyük güçlü olanlarına münferit kompanzasyon uygulayabilirsin.
Dengesiz yüklerin bol olduğu yerlerde tek akım trafolu röle ile işler zor...

canım kondansatörü ayarını yapmak istediğin herhangi iki faza bağlayabilirsin. röleye değer girişi içinse kullandığın kondansatörün faz faz bağlantıdaki kapasitesini kullandığın her iki faza eşit girer sin.mesela 5 kvar bir kondansatörü r-s fazları arasına bağladıysan r fzına 1,25 s fazına 1,25 kvar girdi m senin iş tamamdır. ama kompanzasyonda faz faz arası değilde trifaze kondansatörleri mono faze yapmak için genlde faz -nötr yada faz -nötr köprülü bağlantı kullanılır. benim tavsiyem de bu . faz faz kullanırsan kafan iyice karışır

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…