Kondansatör Hakkında

graski

Üye
Arkadaşlar biraz basit kaçabilir ama Kutuplu ile Kutupsuz kondansatörlerin kullanım yerleri nerelerdir.
Kutuplu Enerji kesilirse Takviye yapması için Kutupsuz Filtr için diye biliyorum.
2-DC gerilimde Kutuplu kond. şarj olana kadar akım geçirmez sonra gerilim kaynağı kadar çıkış verir ve Dolup Boşalarak ÇAlışmaya Devam Eder..gerilim kesilirse kapasitesi kadar biraz beslemeyi sürdürür.
3-Kutupsuz Filtre amaçlı.

Yani Örneğin 7805 li Bir Devrede Kutuplu Kondansatörün ve Kutuplu Kondansatörün Görevi Tam olarak Nedir Ne İş yapar ?
Açıklarsanız Çok Büyük Birt Açığımı KApatacağım.
Bir de PIC li Devremi Bir Adaptorle Beslemek İçin Uygun Devre Nedir.
Çık uzun zaman harcayarak Aracıma Bir Yol bilgisayarı yaptım.Programı Karmaşık ve İleri Seviyede.ama Önce 9 v alkalin pille Sorunsuz ÇalıştıçAncak Pil Bitti ve Adaptorle Beslemek İsediğimde.Bir Adet 220nf -> LM7809 -> 220nf de Ekleyerek 1000UF -> 220 nf -> lm7805 -> 220nf -> 1000 uf li Kendi Devreme ekledim.İlk Enerji Verdiğimde ÇAlışıyor Sonra Uzun Bir Süre Besleme Sonuna Taktığım LED bile Yanmıyor.Kondasatörleden Şüpheleniyorum YA Regülatör LM7805 mi Bozuldu. Bilemiyorum.Çok uğraşığım ve İlk Projem Bu Devreyi Yapıp Çalıştırmışken Kaybetmek ÇOk ÜZücü olur

Son düzenleme:
burada ayrım şu şekilde yapılır.bildiğim kadarıyla;

*Dc gerilimde kutuplu kondansatör kullanılır.Çünkü performansı yüksektir.Ve +sı-si sabittir.ac deki gibi değişken değildir..
*Ac gerilimde ise kutupsuz kondansatör kullanılır.kutuplu kullanırsanız kondansatör patlayacaktır.Çünkü kutuplunun + sı - si vardır.kutupsuzda ise yoktur.Kutupluda her zaman(seri bağlanmıyorsa)+ sına +,-sine - gelmelidir.

7805 libi devrede kondansatörün amacı doğrultmuş olan dc yi tam doğru hale getirmektir.resime bak...

Sarı çizgi:Ac akımdır.prizdeki gibi...
Mavi çizgi:köprü diyot ile doğrultulmuştur...
Kırmızı çizgi:köprü diyot ile doğrultulmuş kondansatör ile filtrelenmiş halidir...

Benhur Çok Saol ;

Önce Şunu söylemek istiyorum Bilgi yetersizliğinden bazı sorularım saçma olabilir.Kusura bakmayın

Devremdeki Sorun BreadBoard 'tan Çıktı.Kısa Devre Olmuş.WISHER diye bir marka buldum 65 tl dah GİTTİ. BreadBoard almaktan Bıktım.Bu 3 cü olacak.

Buradan Anlaşılan Kondansatörler Kullanılacağı Gerilime AC-DC seçilir ve Görev Tam Doğrultma Yani Filtrelemedir Özetle ..

Bazı DC Regüle Devrelerinde Hem Kutuplu hemde Kutpsuz Kond kullanılmış.Neden ?

Bir de kondansatörlerdeki volt değerleri neye göre seçilir.Örneğin Ben Giriş Voltajım 12 v ise max kaç Volt Kond Koyayım ki en iyi Filtrelemeyi yakalayayım.63 v li regüleler var yanlışım yoksa eğer..

Bir de Voltaj kesilmelerinde kondansatörler kapasitelerine göre birkaç sn hatta baya uzun besleme sağlayanları var örneğin PLC lerde.Kısacası Merak ettiğim çok şey var

Kompanzasyonda FAz Kaydırmada da kullanılıyor.CosFi

Sonra Kondansatör Sürekli dolup boşalarak mı çalışır yoksa charge olunca dolu olarak mı kalır gerilim kesilince mi boşalır.

Kısacası Kondasatörün kullanım alanları çok geniş.Bir kondasatörü tam olarak bilen birinin elektrik konusunda çok geniş bir bilgiye sahip olacağını düşünüyorum

Kullanım alanlarını bilmekle beraber tam anlamış değilim.Filtreleme Haricinde.Uzun bir Konu Olacağı Kesin ...

Son düzenleme:
Bazı DC Regüle Devrelerinde Hem Kutuplu hemde Kutpsuz Kond kullanılmış.Neden ?
Bunun nedeni bana kalırsa regüle türü için olabilir...
Bir de kondansatörlerdeki volt değerleri neye göre seçilir.Örneğin Ben Giriş Voltajım 12 v ise max kaç Volt Kond Koyayım ki en iyi Filtrelemeyi yakalayayım.63 v li regüleler var yanlışım yoksa eğer..
bunun bi sınırı yok örneğin 12 v için ister 2000v kullan istersen 16v kullan ana 12v tan küçüğü kullanamazsın. fiyat değişir 2000v pahalı 16v ise ona göre daha ucuzdur.bu yüzden kullanılan gerilime en yakın kondansatörler kullanılır.

Bir de Voltaj kesilmelerinde kondansatörler kapasitelerine göre birkaç sn hatta baya uzun besleme sağlayanları var örneğin PLC lerde.Kısacası Merak ettiğim çok şey var

bunu t=R.C ile yani zaman=direnç.kapasite dir.
Kompanzasyonda FAz Kaydırmada da kullanılıyor.CosFi
kondansatörler kapasitif güç çekerler.yani reaktif gücü 1 e yaklaştırırlar.umarım bu konuyu biliyorsundur.bilmiyorsan kompanzasyon bölümünde ayrıntılı anlatım vardı sanırım.

Sonra Kondansatör Sürekli dolup boşalarak mı çalışır yoksa charge olunca dolu olarak mı kalır gerilim kesilince mi boşalır.

kondansatör enerji gelince dolar enerji kesilince boşalır.yani sürekli doldur boşalt yapmaz.
Kısacası Kondasatörün kullanım alanları çok geniş.Bir kondasatörü tam olarak bilen birinin elektrik konusunda çok geniş bir bilgiye sahip olacağını düşünüyorum
bence haksızsın elektronik sadece kondansatörle bitmez.transistör var,tristör var,ddirenç var,logic kapılar var, var da var...

Tamam Benhur Çok Saol ; Sorularıma kısa ve öz cevaplar vermişsin.

Çok daha anlaşılır oldu.Sayende aklıma takılan bir çok soruyu giderdim. Tekrar teşekkürler ...

Diğer bütün componentler,specific entegre(uln,rtc,lm vb.) ve modüller(gps,RFID ) manuellerine bakıldığında basit birkaç satır kodla verilerin çekilebildiğini gördüm ve bazılarını uyguladım da.Yan iiyi kötü bilgim var biraz. Kondansatörün kullanım alanı karakteristikleri açısından çok geniş onu demek istedim ben ..Yani tam olarak anlamak istediğim bir konuydu.ki Mİcrokontrolcü bile manuelden sadece ilgili register 'ların bitlerini set etmekten ve biraz C vey Basic bilgisinden başka birşey değil özetle).
Kısaca herhalde kim hangi malzemede daha çok mesai harcamış ve tecrübeli olmuşsa o oranda bilgi sahibi olmuştır.Diğer taraflar eksik kalıyor ..

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,050
Kullanıcılar
451,321
Son üye
mehmet emin sözen

Yeni konular

Geri