Kontaktör faz nötr bağlantısı hakkında..

Solid roleninde çok sıkıntıları var.Çalışma ortamı çok sıcak olmayacak,silkon pasta,soğutucu,varistör,hızlı sigorta vb...??Çok fazla parametre ve çalışma şartları var. https://www.kontrolkalemi.com/forum/otomatik-kumanda/669-solid-state-role.html Benim için zor biraz.Yaygın olarak kullanabilinmesi için Solid rolelerin biraz daha kendini geliştirmesi gerekiyor..

Silent birader doğru söylüyor ,emniyetli değil , Kontaktörde sorun olduğunda sigortayı attırmamasıda olası.! Bu yüzden Solid roleyi araştırdım; vee tam istediğim gibi mekanik olarak çalışmayan Kontaktör ile sorunum çözülmüş olur,Birazcık sesli çalışıyormuş fakat oda kabul edilebilir..Bilgi paylaşımlarınız için çok çok teşekkürler.

ustam yanlız yanlış olan şu var solid röleler senin dediğinin tersine sessiz çalışırlar kontaktörler gibi cekme sesi duyamassın bizde leister ısıtıcıların trifaze solid roleleri var ses yok bu tarafıda iyi ama maliyet hususunda bir şey diyemem fiyatlarını bilmiyorum...Kolay gelsin.

Ekli dosyayı görüntüle 14496YaşlıUzman ve artisskumral arkadaşların daha kolay anlayabilmeleri için sistem resmini paylaşmam daha faydalı olacak sanırım.Bu bağlantı 1 yıldır sorunsuz çalışmakta ve kontaktörde henüz bir deforme bozulma yok Rezistans faz giriş öncesi otomat sigorta ve pako shalter mevcut tabiki.Kontaktörüde termostat ve sıvı seviye rolesi ile start stop komutları vererek sistem çalışması sağlanıyor.Buradaki amacım Resistans direncinden geçen akım azalarak(seri bağlantı lambalar gibi düşünün)Kontaktörün ayaklarına daha düşük gerilim/akım ile çalışmasını sağlayarak,daha uzun süreli kontaktörün kullanabilmesini sağlamaktı.Tekrar söylüyorum Ben elektrik veya elektronik hakkında bilgi pek sahibi sayılmam,sadece mantıken düşünerek uygulama koyduğum basit bir işlemden ibaret,yanlış yapmış veya düşünüyorda olabilirim..
sizin bu bağlantı şekliniz sigortalara faz yerine nötr girmek gibi olmuş. yani rezistanslar sürekli enerjili konumda yanlış bağlantı ayrıca kontaktör kontaklarının bir tanesinin geçirmemesi yıldız noktası bozulacağı için rezistansların hiç biri çalışmayacak ayrıca rezistanslarda sürekli enerji olacaktır.illaki kontaktör kullanacaksan rezistansların çektiği güce göre kontaktör seç ve fazları kontaktör üzerinden geçir.üç faz nötr oluşturur zaten ama doğrusu nötrüde bağlamaktır.çünkü rezistanslardan bir tanesi arıza yaptığında yıldız noktası bozulacağı için nötr bağlı değilse rezistansların hiç biri çalışmaz ama nötr bağlıysa diğer iki tanesi çalışır ve zor durunda kalmazsınız.ayrıca şunuda hatırlatmak isterim kumanda devrelerinde kumanda devre elemanları üzerinden nötr dolaştırılmaz.daima faz dolaştırılır.slm

Solid rolelerin sesli çalıştığını duymuştum sadece...

Son düzenleme:
Evet doğru REZİSTANS birader,rezistanların üstünde sürekli enerji konumunda ;Fakat kontakların yada rezistansın biri değil ikisi dahi arızalanıp akım geçirmese tek resistans yine çalışmaya devam eder.Benim bildiğim rezistans bağlantılarda ister üçgen isterse yıldız bağlantı olsun ,rezistanslardan biri arızalansa diğerleri çalışır;ancak sadece üçgen bağlantıda şayet fazlardan biri gelmezse, 2 rezistans off olur,yine teki çalışmaya devam eder.Elektrik kumanda devreleri üzerinde notr dolaştırılmaması gerektiğini biliyorum,fakat denemek istedim.Önceki paylaşımlarımdada sebebini belirtmiştim ve başarılıda oldum,Normalde eskiden 3 ayda bir kontaktör değiştirmek zorunda kalırken şimdi 1 yıldır kontaktör çalışır durumda ,aynı şey aynı uygulamayı yaptığım 2 adet sauna resistanslarında da geçerli,onlarda 15 ayı aşkın süredir sorun çıkarmıyor.Resistans direnci ile amperi (veya her nasıl adlandırıyorsanız) düşen akım kontaktör nüvelerine zarar vermiyor ve benim onları daha uzun süre kullanmamı sağlamış oluyor.

siz yinede birisinin başına bir şey gelmeden bağlantıyı düzeltin bence kontaktör seçimini kontak akımını biraz büyültürsen sorun olmaz slm

Forum istatistikleri

Konular
129,312
Kullanıcılar
451,760
Son üye
urasrahmi74

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri