kopan kablo sonrası

redskymuscular

Katılımcı Üye
merhaba,

çalışma esnasında tesisimizde çalışan kabloyu koparmışlar. ek yaptıktan sonra cihazı kumanda ile çalıştıradım ölçtüğümde faz nötr arası 2 faz için 390 son fazda ise 79 v ac gördüm.

kabloyu ek yerinden söktüm. adp (ana panodan) den gelen kabloya enerjiyi verdim.
L1 - nötr 220
L2 - nötr 180
l3 - nötr 276

kabloyu içerden de tahrip etmişler ancak son bir test daha yapim dedim ama kafamı karıştırdım galiba.

kabloları ayırdım temas eden kablo var ise buzzer modunda ötecektir diye düşündüm ama öten de olmadı.
eğer öten yok ise bu dengesizlik neden?

not : bu testi enerji yokken yaptığımda yukardaki sonucu verdi. enerji varken kesik kesik ses geliyordu.

durum budur arkadaşlar hergün bir arıza ile sizi rahatsız ediyorum kusura bakmayın

Kısa devre ölçümünü , megerle yapsanız,
daha güvenilir ! sonuç alırsınız.

not : bu testi enerji yokken yaptığımda yukardaki sonucu verdi. enerji varken kesik kesik ses geliyordu.

Enerji varken kesik kesik gelen ses nedir ? Tam anlayamadım. Kablodanmı ses geliyor? Ölçü aletinden mi ? Ölçü aletini omaj kademesinde voltaj okumak istersen bu tür bir uyarı sesi verir ölçü aleti eyvah en gidiyorum der.

Meger uygulaması kablo hakkında en mantıklı cevabı verir.

Ayrıca şunu denermisiniz kopan kabloya enerji verin ancak kablonun diğer ucunda yük olmasın. Kablo fazlarında amper ölçün kablo güç çekiyormu kontrol edin. Sanki bir yerde kısa devre var yada başka bir kopuk hasar gibi.

Geçmiş olsun.

ölçümü kopan kabloda yaptım.
yani motora gittiğini düşünün panodan ve ortadan koptuğunu.
ben panodan gelen kablonun kesilen yerinden yaptım. panodan enerji vererek.

ses multimetreden geldi. kesik kesik ses geliyordu fazlar arası ve faz-nötr ölçümü yaparken.

değerleri yukarda yazdım.
kopukluk olsa tüm fazlarda gerilim var görüyorsunuz.
kısa devre varsa sigorta var kaçak akım var.

hiçbirşey yoksa faz dengesizliği neden nötr de neden 380 var?

Ekleri yanlış eklemiş olabilirsin 3 faz yerine 2 faza vermiş olursan ses gelir iki faza kalır. Ekleri klemensle ekle birde sunu dikkat et bazı motor da nötr yoktur 3 faz 1 toprak dır

2 faza kalsak, faz - faz arasını komple ölçtüm
ayrıca faz - nötr arasını ayrı ölçtüm.
hepsinde gerilim gördüm, gerilim görememem gerekirdi

adp - kopan hat arası yaklaşık 60 metre.
multimetre buzzer konumu bu mesafeden işlev yapar mı

Yapmış olsaydı,bu muhabbet olurmuydu ? Meger,meger.

Son düzenleme:
1- kopan ve onardığın kablo nötr kablosumu ( eğer nötr kablosu ise ; kablo kesin sıkıntılı)
2- Fazlar arası ölçüm yaptınmı? Kaç volt ölçtün?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…