Kumanda PLC devresi sorunu

mine26

Üye
5 TANE MOTORUMUZ VAR 1 BUTONA BASTIĞIMIZDA EN AZ ÇALIŞAN MOTOR DEVREYE GİRECEK.2. BUTONA BASTIĞIMIZDA EN AZ ÇALIŞAN 2. MOTOR DEVREYE GİRECEK.3. BUTONA BASTIĞIMIZDA EN AZ ÇALIŞAN 3. MOTOR DEVREYE GİRECEK.4. BUTONA BASTIĞIMIZDA EN AZ ÇALIŞAN 4. MOTOR DEVREYE GİRECEK.5. BUTONA BASTIĞIMIZDA HEPSİ DEVREYE GİRECEK. NASIL YAPABİLİRİM ?? s7 300 de çalışıyorum.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.

En az çalışan motordan kastın bir önceki çevrim sürecinden en kısa süre çalışan mı(dk,sn,sl)?yoksa en son çalışan en son devreye girer mantığımı (Last input Last Output) gibi mi?

Kolay gelsin

Motorların çalışma süreleri tutulcak ona göre en az çalışan devreye gircek.Karşılaştırma komutları ile çok uzun sürüyo kısa bi yolu var mı? 5 değil 10 motor olsa karşılaştırma komutlarıyla içinden çıkılmaz bir hal alcak

Buna otomasyon işlerinde eşit yaşlandırma deniyor. Bu şekilde arama yaptırırsan karşına bir kaç tane kaynak çıkabilir.

Karşılaştırma komutlarından başka benim de aklıma herhangi bir şey gelmiyor.

Aklıma gelen iki yol var çözüm olabilir diyerek düşünüyorum.

1)Yazılımsal olarak her motor çalışmaya başladığı anda buna paralel olarak çalışacak bir timer bağlanır.Timer değerleri hafızada tutulur burada karşılaştırılabilir.
2)Aynı şekilde motor çalışmaya başladığında buna paralel bağlı ileri sayıcı bağlanır(Counter).Bu değerler karşılaştırma bloklarının girişlerinde karşılatırılabilir.

Sonuç ya timer değerlerini karşılaştırılır yada Counter değerleri.

sonuc itibariyle sen bu programı yazınca bir motor sürücüsü kullanacaksın piyasadaki gelişmiş motor sürücülerinin içinde eşit yaşlandırma gömülü bulunmaktadır.

Teşekkür ederim bitirmek üzereyim baya yaptım.Stajdan istedikleri için yapıyorum.

Son düzenleme:
arkadaşlar elimde plc sorulrı var bazılarını çözemedim bir kaç ornekl yazayım bana çizimlerini gösterirmisiniz yada bulabileceğimiz bi yer varmısıdır...
1) iki ayrı yerden kumanda edilen ileri-geri çalışan motor devresi ve bunun gibi bır suru soru acıll lazım yardımmmmmmmm!!!!1

bu programı mın fonksiyonunu kullanarak yapabilirsin kuçük olan deeri alıp hangi motor saatine karşı geliyorsa onu devreye alırsın yalnız ilk çalışma anında bütün deerler 0 olacağı için ön deer yüklemen gerekir ve mın fonksiyonunda time yok ınt dınt real var programda sayıcıyı buna göre yazmalısın yada rtm kullan derim ama oda saat olarak deer alır sana kalmış karşılaştırma komutundan çok daha kısa sürer

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…