kumanda problemi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
mrh. arkadaşlar
5 üniteli kasa yıkama makinasının kumandasını kuramadım yardımcı olabilecek var mı?
aslında plc yapılması gerekiyor ama kumanda çözülebilir diyerek işe başladım kumandayı kuramadım yardımcı olursanız sevinirim ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

Ünitelerde bulunan motorlar ve ısıtıcılar
1. ÜNİTE: ÖN YIKAMA ISITICISI, POMPA VE FAN 3. ÜNİTE: DURULAMA ISITICISI, POMPA, HAVA JETİ
2. ÜNİTE: YIKAMA ISITICISI, POMPA, HAVA JETİ 4. ÜNİTE: SON DURULAMA POMPA
5. ÜNİTE: KURUTMA ISITICISI 1.FAN 2. FAN 3. FAN BANT : KONVEYÖR BANT INVERTÖR KONT,FOTOSEL

MAKİNANIN CALIŞMASI:
Makinede anaşalter açıldığında zaman rölesi kırmızı tepe lambasını ikaz vermeli sesli (buzzer) ama susturulabilmeli stopla zaman rölesinin amacı dijital termometre ilk açıldığında kontak veriyor onu önlemek için,

5 adet ısıtıcı (D.T.) var bu ısıtıcılar set değerine gelmeden diğer motorlar (fan, pompa, redüktör) çalışmamalı ısılar ayarlanan set değere geldiğinde sarı uyarı lambası ve uyarı sesi ile operatöre bilgi vermeli operatör uyarı sesini durdurabilmeli. Çalışmasını istediği motorları seçer operatör ve start verdiğinde seçili motorlar çalışır. Makine manuel ve otomatik çalışmalı manuelde tüm motorlar bağımsız calışmalı otomatikte sistemin gereksimine göre çalışmalı Bant durduğunda onu durduran fotosel var ürünün yere düşmemesi için yine sarı ışık yanar uyarı sesi ile bantan ürün alınırsa devam etmeli rediktör.

arıza durumunda kırmızı tepe lambası yanar buzzerle beraber uyarı sesini durdurabilmeli yine operatör atan termik veya sigortasını kaldırarak sönmeli kırmızı tepe lambası (arızayı onardıktan sonra) sönmeli.
kumanda ve güç devresini çize bilirmisiniz? Şimdiden teşekkür ederim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
(zaman rölesinin amacı dijital termometre ilk açıldığında kontak veriyor onu önlemek için) hoobyelektrik

Eğer termokontrol cihazlarının beslemesini bir mandal buton veya start butonuyla yapıyorsan şöyle bir alternatif düşünebilirsin .
Termokontrol cihazlarını direk besle yani butonla alakası kalmasın onun yerine butonu termokontrol cihazının kontak girişine veya çıkışına bağla . böylece hem zaman rölesini kullanmamış olursun hemde operatör makinayı açtığında o andaki sıcaklığı görür ,duruma göre açıp açmamayı seçebilir.

kolay gelsin

Dosyada şema 10 sayfadan oluşmaktadır.

Ekli dosyalar

• mesut(1).rar
    115.5 KB · Görüntüleme: 25
Moderatör tarafında düzenlendi:
benimle irtibata geç çözüm bende tam üç tane o şekilde makine yaptım

teşekkürler şema verılmıstir dikkatlı ıncelerseniz, sorunu çözdüm.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri