L293D Motor Sürücüsü Kullanımı

ArdaÖnal

Üye
L293D Motor Sürücüsünü 2 adet Mabuchi RS-380PH Redüktörsüz DC Motor sürmek için kullanmak istediğimde motordan titreşim tarzı birşey geliyor fakat motor hareket bile etmiyor. 12V DC Adaptör, 9V Pil, 24 Volt Akü kullandım fakat herhangi bir dönme olmadı neden böyle bir hata alıyor olabilirim?

L293D Motor Sürücüsünü 2 adet Mabuchi RS-380PH Redüktörsüz DC Motor sürmek için kullanmak istediğimde motordan titreşim tarzı birşey geliyor fakat motor hareket bile etmiyor. 12V DC Adaptör, 9V Pil, 24 Volt Akü kullandım fakat herhangi bir dönme olmadı neden böyle bir hata alıyor olabilirim?
Bağlantı semanızı alalım.

Bağlantı semanızı alalım.
Çoğu bağlantıyı internetten aldım bıkıp söktüğüm için şöyle birşey yaptım. başka herhangi bir bağlantı yapmadım. arduinonun üzerine takıp bu şekilde direkt bağladım.

1671373820449.png

Arduino'nun koduda böyle

C++:
#include <AFMotor.h>

AF_DCMotor motor(3);

void setup() {
  motor.setSpeed(230);
  Serial.begin(9600);
}

void loop() {
  motor.run(FORWARD);
  Serial.println("İleri");
}

L293 girişlerine voltmetre ile bakabilirsiniz, aşağıdaki tabloya göre:

Ekli dosyalar

• L293.docx
    13.3 KB · Görüntüleme: 5
L293 girişlerine voltmetre ile bakabilirsiniz, aşağıdaki tabloya göre:
Hocam peki L293 ü bağlarken extra olarak enerji verdiğimiz yere arduinonun gnd pinine bağlamak mı gerekiyor. L293 ün bağlantısının yapılış videosu varsa gönderebilirmisiniz?

Hocam peki L293 ü bağlarken extra olarak enerji verdiğimiz yere arduinonun gnd pinine bağlamak mı gerekiyor. L293 ün bağlantısının yapılış videosu varsa gönderebilirmisiniz?
Evet, L293 kartınızı Arduino soketine takmadıysanız.

Taktım şu anda motoru çalıştırıyor yaklaşık 5 saniye sonrasında motor duruyor çalıştırırken elimle çevirmem gerekiyor.
Elinize sağlık, bir önceki tablodan kontrol ederseniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri