LCD.C ve LCD.H

tamam abi hemen veriyorum bide lcd dosyalarını oluşturduktan sonra tüm projelerimdeki delay dosyaları hata veriyo

abi bende aynı projeyi isim değişerek yaptım şimdi senin kini deniyicemde benim problem nerde olabilir bu hitech c de bu tür problemlere çok rastlıyorum

Projende kullandığın kütüphaneleri sağ taraftaki workspace penceresinde ekleyeceksin.
Yoksa hatalar ile karşılaşırsın.

abi simdi devreyi denedim LCD nin arkasındaki siyah yuvarlaklardan biri aşırı ısındı çalısmadı

Sen yine bordunu iyice bir denetle.
Muhakkak bir şeyler ters bağlanmıştır.
Umarım LCD'yi sürücü denetleyicisini yakmamışsındır...

baktım abi sorun yok gibi duruyor ilk aldığımda yanlıs kullanımdan yaktım diye düsünüyorum yarın öğretmenimden ödünc bi LCD alıp deniyicem mecburen...abi bana HİTEC c nin tam versyonunu verebilirmisin bendeki problemli sanırım sürekli gereksiz hatalar.. ): kuran arkadaşa soruyorum yok bilmem ne dosyasına girip ayarını değis falan bunu direk kurup kullanabileceiğim bi setup varsa upload edermisin?

Hi-Tech derleyici için ya senin yaptığın gibi Hi-Tide kullanılır ya da @YARARMANın yaptığı gibi MpLab .

C nin bir sürü dayatmaları vardır.
Öğrenince iş görür ama eğitim şart.
include "xxxx" çalışma dosyana , include<xxx>derleyicinin dosyasına bakar gibi...

Olası en gıcık yolla başlamışsın C ye.
Daha çok tırmalarsın.
Yol yakınken vazgeç.
CCS C başlangıç için kolay ve bol örneklidir.
Serdar Çiçek hocanın CCS C ile pic programlama kitabını aldınmı işin kolay olur.
Sonra istersen artislerin tavsiyesine uyup Hi-Tech kullanırsın.
Microchip satın aldığından sonraki versiyonları kıllık yapar.
En son düzgün çalışan pro9.60 mıydı neydi ...
Hoş sana lite de yeter şimdilik.

---

Üşenme ve Türkçe yazım kurallarına özen göster.
Yoksa bekler durursun cevap yazacaklar diye.

İdelerin bir suçu yok.
İş header ya da driver dosyalarında.
Dediğiniz gibi MpLab hepsi için kullanılabilir.
Lakin microchip in 12-16Fxxx serileri için C derleyicisi yok.
Muhtemelen Hi-Tech i o yüzden satın aldı.
Mplab X yakışıklı çocuk.
Lakin mesela ccs için ccs ide nin , hi-tech için hi-tide nin , pbp için mcsp veya swordfish in kullanım kolaylıkları yeni başlayanlar için büyük kolaylık.
Genelde pic leride yeni öğreniyorlar.
MCU seçim + program mantık hataları yanında birde derleyici kullanım hataları eklendimi işleri zor oluyor....

Şimdi derleyici kuralları ayrı bir şey, IDE kullanımı ayrı bir şey.
IDE hiçbir zaman yazılımcıya zorluk çıkartmaz.
Aksine IDE geliştikçe, yazılımı düzenli bir şekilde yazmanı sağlar.
Şimdiyer kadar kullanmadığım IDE kalmadı herhalde en popüler olanlarından.
Ancak içlerinde; yazım işlerini VS kadar kolaylaştıran yok.
Siz VS'de bir kere kod yazın MPLAB'ı o konuda görmezden bile gelirsiniz.
Derleyici hataları ise aprı ayrı bir konudur, bunda IDE'nin hiçbir suçu yoktur.

Benim şahsi fikrim; mikrodenetleyiciler için yazılmış, VS kadar güzel bir IDE yoktur...
Velaki VS'de PIC derleyici desteği yok.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…