lcd ye yazamıorum pic ile???

şu an elimde HY-1602B9 LCD var herşey tam olarak pice bağladım ve pice programı yazdım tamam ama devreye enerji verdiğim zaman lcd de kareler çıkıo enerjiyi kestiğim zaman yazı görünüo sonra kapanıo enerji kesildiği için neden olabilir ne olur yarıdm edin şimdiden saolun

Kontrast pini üzerinde bir trimpot ile ayar yapmanız gerekli...
Teknik dökümanlarından ilgili pini tekrar kontrol etmenizi tavsiye ederim.

pin e 22k lık bi potansiyometre bağladım olmazmı? tamam konstrantını ayarlayabiliorum ama yazı görünmüo sadece kareler görünüo

Usta devre şemasını çizip yollarsanız daha çok faydalı bilgiler verebiliriz belki ayrıca programı hangi dil ile yazıyorsunuz ? programı da yollarsanız kesin çözüm bulacağınıza eminim.

Kontrast olayında en güzel çözüm yolu da benim devamlı kullandığım yöntem olan kontrast bacağını direk şaseye bağlamaktır kesin çözüm eğer kontrast olayı ise

Bende yasamıstım böyle bir şey sadece ilk satırda kareler oluyodu.benim sorunun nedeni pic'in yuvaya tam oturmaması idi.Belki sendede aynı nedenden olabilir.pic in Vcc ve Vdd ayaklarına bak derim.Bende genelde Vdd sorun oluyodu.Beslemeler tam olunca sorun kalkıyodu.Bi dene derim.

sorunu çözdüm saolun sorun programdaymış
ilk yazılışta hani lcdout $fe,1 silme komutunu kaldırım bide bekleme komutunu kaldırdım ve çalışmaya başladı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…