Ldr ile ac motor

DroqBa

Üye
arkadaşlar merhaba,
Elimde bi ldr ile pic'in analog bacağı ile ac motor sürmem gerekiyor.ldr den okuduğum değerin çıkışını opampa lm 324 e gönderiyorum. 5 voltluk bi röleyi çektirip 220 voltluk motoru çevirmem lazım. picin 5 volt çıkışı röleyi çektirmedi o yüzden iki tane lm324 kullanmam gerektiğini söylediler. devre hakkında yardımcı olurmusunuz ? ve 5 voltluj röle ile 220 volt motor çalıştırırken kontaklar zarar görmez mi ?

arkadaşlar merhaba,
Elimde bi ldr ile pic'in analog bacağı ile ac motor sürmem gerekiyor.ldr den okuduğum değerin çıkışını opampa lm 324 e gönderiyorum. 5 voltluk bi röleyi çektirip 220 voltluk motoru çevirmem lazım. picin 5 volt çıkışı röleyi çektirmedi o yüzden iki tane lm324 kullanmam gerektiğini söylediler. devre hakkında yardımcı olurmusunuz ? ve 5 voltluj röle ile 220 volt motor çalıştırırken kontaklar zarar görmez mi ?
pic in çıkışına direk 5volt röleyi bağladıysan çekmez. pic in çıkışına bir transistör ile röleyi sürmen gerekecek.
motora gelince 5v rölenin kontaklarından max. kaç amper geçiyor üzerini oku senin motorunun akımından fazla ise kurtarır,
şema paylaşırsan daha net yardımcı olalım.

Adsız.jpg buyrun

5/220V luk röleler vardır.Ama oldukça büyüktür.Siz 1 fazlı asenkron motormu süreceksiniz ?

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Evet 1 faz. Elimdeki röle gayet küçük. Yukaridada paylastim

Devrem dogdru mu peki
Usta

Roleyi cektirebilecek akim elde edilir mi bu devrede

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,492