LDR seçimi hk?

mechatron

Üye
devre.jpg

yukarıdaki devreyi yapıyorum . malzeme listesinde ldr nin çeşidi kaç k ohm luk olucakı yazmıyor yardımcı olabilir misiniz?

Ldr ler standart.Ldr istediğinde alacağın birkaç çeşit var.Onlarında algılaması kiminin düşük kiminin yüksek,fiyat olarakda biraz farkeder.

Cds_Photoconductive_Cell_Photoresistor_LDR.jpg

Büyük seçersen ve ya küçük seçersen gelde bu eleman düşük volt değerinde çalıştırıldığından bir problem çıkmaz sadece hassasiyet değişir..

Eğer LDR'nin direnç değeri 330K' nın üstüne çıkarsa 4027 entegresi kurulur ve siren ötmeye başlar.

bn bu devreyi yaptım normal ldr kullan standart.....ama sana bir bilgi vereyim ır led ve onun algılayıcısıyla yaparsan görünmeyen ve aydınlık ortamdada çalışan bir devre olur....normalde ldr nin etrafı karanlık olmalı yoksa alarm vermiyor...

bu devreyi ilk başta çapı küçük olan ldr ile yaptım. Etrafını boru ile kapattım ama lazer ile arasına engel koyduğumda buzzer ötmedi ancak borunun ucunu kapatınca öttü birde geniş yüzeyli ldr ile deniyeceğim

LDR nin altındaki 100k lık direnci potansiyometre ile değiştirirsen hassasiyeti ayarlayabilirsin.. kg

borunun ucuna kuçuk bi mercek tak gelen lazeri büyütüp boruda daha çok yere yansıtması için ....

Forum istatistikleri

Konular
129,069
Kullanıcılar
451,347
Son üye
mrosleon

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri