Led ampul kullanımı

akan belen

Üye
Öncelikle merhaba.Ahşap ve epoksi kullanarak masa lambası yapmak istiyorum.İş led kısmına geldi ama maalesef bu konuda yeterli deneyimim yok.Çok video izledim okudum ama anlamadığım sormak istediğim bazı konular var.
ben değişik ledleri (şerit -yuvarlak ve tek ampul minik boy) direk elektirik ile çalıştırabilirmiyim.Kullanacağım şerit led ler ortalama 20cm 30 cm civarı olacak.Abajurlarda kullanılan açma kapama tuşu olan kablo ile kontrol etmek istiyorum.Mutlkala trafo kullanmalımıyım bu durumda.Netten bakıyorum trafolar boyut olarak büyük yaptığım objeye yerleştirmek oldukça zor .
Aşağıda resmini paylaştığım farklı bir led açıklamasında Beyaz 12 watt 220 volt alttan bağlantılı powerled yazıyor.Bunu direk kabloya lehim yapıp kullanma şansım varmı.Bazı modellerde bu tip yuvarlak led bazı modellerimde şerit led kullanmam gerekecek.
Led alırken nelere dikkat etmem lazım.Çok dandik olmaması uzun ömürlü olması lazım tabi çok uçuk fiyatlı da olmamalı :)

yuvarlak led.jpg

Şahsi fikrimi söyleyeyim.

Bu tip doğrudan 220 volt ile çalışan ledler mevcut. Ancak ben pek sağlıklı bulmuyorum.

Olması gereken led ve ledi sürecek olan bir trafo. En sağlıklısı.

trafo kullanmasan ledler patlar kendinden trafolu ledler var ama uzun ömürlü olmuyor özellikle iyi soğutmanız gerekiyor trafoya kablonun oraya yerleştirebilrsiniz adaptör gibi

Her ürün kaliteli olmalı ve led altına soğutma için ürün kullanılmalı

Trafo bir şekilde yerleştirilebilir belki ama soğutma işi çok zor olacaktır.Minik trafo olabiliyormu.
11 dakikaya balarsanız bu tarz bir şey nasıl olur sorun çıkarırmı

Tahtanın arasına soğutucu yapılabilir hava alması yan delikler olmalı
diğer tasarımlar .
metal ( soğutucu ? gibi kullanım ) ürün tahta görünümlü ürün

tabiki araştırıp uygunluk derecesine göre
termal soğutucu bant
termal soğutucu macun
termal soğutucu pad
termal soğutucu bakır
alüminyum soğutucu
http://ilker.com.tr/wp-content/uploads/2017/05/multi-chip-termal-soğutucu.pdf

Forum istatistikleri