led lambayı yakmayacak bir devre yardım lütfen

bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var arkadaşlar
derdimi şöyle anlatayım ;

elimde bir adet paralel baglanmış maximum 5 volt verebileceğim 20 li led var
(5 volt üzerine çıktığımda ledler yanıyor yani bozuluyor)

bu ledleri değişken frekanslı ve değişken voltajlı güç kaynagına bağladığımda şöylede denebilir ; ses amplifikatörüne bağladığımda ses sevyesini açınca ledlerin bozulmadan frekansa göre yanmalarını nasıl sağlayabilirim

kendi denediğim bc 547 karakteristiklerinde çalışan transistörlerle bu işi yapamadım ya transistör çok ısınıp yanıyor yada frekansa göre çıkış alamıyorum

nasıl bir çözümü olabilir
teşekkürler...

Eğer paralel yapıyı bozarsan LM3914 işini görür. Girişe uygulanan ses sinyaliyle çıkışa bağlanan ledleri süren bir vumetre entegresidir. 5V la çalışır.

teşekkürler cevaplar için birden kafamın üzerinde bir ampül yanıverdi ;)

sayın hocam merhaba cok buyuk zevkle pık programlıyorum ısısta sumıle edıyorum yazılımım ıyıı ama bunu bı turlu gercek hayata dokemedım cunku bılgım sıfır yazılım ıyı 2 yıılık mezunum sımdı hocam ben ılk olarak yansın sonsun devresı yapmaya calısıtım ısısta derledım guzel yanıo :) bunu ben gercek hayata dokmek ıstedım kartın ustune 16f84 u yerlestrdım bıde led yerlestırıdım ama toprak ne guc nasıl verılır hıccccc bılgım yokk dıolar kı vdd ucuna 5 volt ver nasıl vercem kı ben 5 volt pıl + ve - den olusuooyor nasıl baglantı yapıcam bıde toprak lama ucu nu nasıl kullanacam hocam lutfen yardım edın cok ısteklıyım ama bu ıstegım kaybolmsın teskkurler

toprak dediğin gnd eksi uçtur vdd artı uçtur toprak falan kafanı karıştırmasın toprak gnd şase hemen hemen aynı şeylerdir

Forum istatistikleri

Konular
128,850
Kullanıcılar
450,957
Son üye
UMUT0101

Yeni konular

Geri