Led trafosunun sararması

Arkadaşlar merhaba bir sorum olacak. 3 çiplı 17 metre şerid led uygulaması yaptım. Trafo olarak 30 A kullandım. Yaklaşık 1 ay sonra trafo dan koku gelmeye başladı trafonun bozulduğunu düşündüm önemsemedim. Tekrar anahtara bastığımda led çalışıyor dikkatlı bakıldığında trafonun üstünde ki duvar sararmıştı. Bu neden olabilir ? Acil yardım bekliyorum

Trafo seçiminde hesaplamayla seçilen amper değerini şerid ledin tam istediği kadar hesaplayıp trafoyu öyle seçmişsiniz. Oysa trafoyu %15- % 20 daha fazla amper (Güç) emniyet artırımıyla seçmeliydiniz. Sararma aşırı ısınmadandır, sn. toyer'in de belirttiği gibi, gücün "şerid led/trafo-dc doğrultucu amper oranlarının 1/1 olması yüzündendir,
aşırı ısınmaması açısından 80/100 oranında olması yani % 20 amperin trafoda sürekli boşta kalması ve hiç kullanılmaması daha iyi olurdu.

Ancak fazla amper seçimli trafo amperinde yine aşırı ısınmayla bir sararma olmuşsa trafonun iç sıkıntısıyla bu durumu oluşmuş olabilir. Bir de çok kaliteli olamayan trafo veya led adaptörleri istenen amperi tam olarak vermekte zorlanabilir, Everest marka PSU'larda (PC güç kaynaklarında) yüksek güç veya PSU etiket gücü tam çekilmek istendiğinde ekseriyetle görüldüğü gibi. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
hqdefault.jpg

Üç(3) çipli ledler (5050 SMD) 60led 1 metrede 1.5 amper akım çeker.
Üç(3) çipli ledler (5050 SMD) 30led 1 metrede 0.75 amper akım çeker.
Üç(3) çipli ledler (3528 SMD) 60led 1 metrede 1.2 amper akım çeker.

diyelim ki senin kullandığın ledler metrede 1.5A çekiyor. 17 mt kullanılsa 25.5 A sürekli akım çekebilirsin.
güç kaynağın 30A ! ama bu değeri karşılamakta zorlanıyor ve ısınıyor. kaliteli güç kaynağı takabilirseniz. sorun çözülecektir. bir yöntemde soğutmayı artırmak fan veya soğutucu monte etmek gibi.

Kullandığım led 3528 17x1.2=20.4 A. Benim tahminimce trafo kalitesinden kaynaklanıyor. Ki aynı odada 18 metre kullandığım yer var orada ki trafoda birşey yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,926
Kullanıcılar
451,094
Son üye
ulbeya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri