LM317 yerine ?

benim ayarlanabilir dc kaynalk yapama gerekiyor internetten bulduğum bu devrelerde lm317 var ısıs de çizdiğim zaman devre çıkış gerilimini az veriyor neden
ve varsa bana devre fotosu atabilecek varmı ısıs çizimi kaç haftadır uğraşıyorum fakat olmuyor ve böyle giderse dersden kalacam

resim falan koy bakalım nerede hata var.

Evet temel devre semasi ve uygulamasi bu. Bu devrenin çalışmamasının imkani yok.

Siz nasil bir hata aliyorsunuz? Simulasyondami hata var. Simulasyonda yada devrenin ciziminde bir hata yapiyorsunuz buyuk ihtimal.

simülasyon üzerinde de Potansiyometre değeri gerçekteki gibi ayarlanabilir, küçük değerde kalmadığından emin olun..

yük olarak ne bağladınız diyot gibi gördüm. eğer diyotsa çalışmaması normal. yük olarak diyota seri direnç bağlamayı deneyin.

Birde geilimler okunmuyor. Trafo giris cikis ayarlari programda yapilmamis olabilir. Dogrultmadan sonra dc voltaji okumak gerekli.

Proje dosyasini eklerseniz benim proteus acarsa kontrol edebilirim. Bir sorun bulursak duzeltebilirim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…