ma giriş dijital çıkış

sweden

Üye
arkadaşlar 4-20 ma girişi olan, okudugu akım değerine göre dijital çıkış verebilen bir cihaz arıyorum.

yani örnek biz 4,1 ma'de çıkış vermesini istersek 4 ma'de çıkış 0 olacak ama 4,1 ma ve üstünde çıkışımız 1 olacak böyle bir cihaz en ucuz şekilde nasıl temin edilebilir ?

elimko firmasında 4-20 ma akım girişli çıkış olarak ekranı nasıl kalibre edersen o degeri gösteriyor.elimko sitesine bakabilirsin.

dostum dedigin gibi kontrolörlerle bu iş oluyor ama o cihazlar PID dahil bir çok farklı işe yaradıgından fiyatlarıda bu proje için cok pahalı çünkü bir sürü kullanılacak. ya daha basit bir cihaz bulmam lazım ya da kendim bir devre tasarlamalıyım ?

benim dediğim kontrolör değil.ekran.giriş sinyalini istediğin ekran skalasına kalibre ediyorsun.4 sene önce elimkodan alıp trafo kademe göstergesi olarak kalibre etmiştim..giriş 4-20ma di....

kac tane lazimdi sayi fazla ise PIC ile yapabilirim.
Saygilar.

Kardeş akım biraz büyük olsaydı. Kontak çıkışlı (SET'li) ampemetreler işinizi görürdü. ama mA. mertebesi için en ucuzundan analog girişli bir mikrokontrolör kullanmanız gerekir.

Arkadaşım, projen için ADC li bir MCU kullanmak gerekiyor. f877 işini fazlasıyla görür. Analog girişe aşağıdaki şekildeki gibi sensör çıkışını bağla. Ben 250ohm luk dirence göre pine gireceğin akım değerini hesaplayıp şema üzerine yazdım. Eğer şemanın birebir aynısını tatbik edersen ADCON1 registerinde referans gerilimini 5V yap. 10 bit ölçüm için 7. biti de 1 yap

ADCON1=%10001110

4ma => 250 x 0.004=1v
20ma => 250 x 0.02=5v

Projenin kaba bilgisi bu. Bundan sonrası matematiksel işlem.

Forum istatistikleri

Konular
129,550
Kullanıcılar
452,166
Son üye
özgür çetin14

Yeni konular

Geri