Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Hoşgeldiniz Mehmet bey, Basit olabilir ama aradığım bulamadığım yada tam anlıyamadığım bir ki şey sormak istiyorum:
Makina koordinatlarını nasıl gireceğim, buradaki rakamlar sadece + veya - girilebiliyor, merkez, tablanın ortası olursa koordinatlar da örneğin X:-20.000 +20.000 gibi olması gerekmiyor mu?
Limit swich leri taktım 6 tanesini de seri olarak bağladım, bu bağlantıyı dogrudan karta takabilirmiyim araya direnç vs. koymak gerekir mi? (Bazı yerlerdeki bağlantı şemalarında direnç gösterilmiş).
Home swichler nasıl tanıtılıyor, Home'a git diyince nasıl anlayacak?

sorularım basit olabilir ama acemilik işte :)

Limit switchlerini direkt bağlayabilirsin. Hepsi NC olarak bağlamasılın.

Home siwitchleri için, Config> port&pins> input signals den bağladığın eksenleri enable yapacaksın, port ve pin numaralarını belirteceksin ve active low u seçili hale getireceksin.

Sonra Config>homing/limits ekranından reverse kısmından home yaptığında eksenlerin yönünü ayarlayabilirisn.
Home switchlerin NO olarak bağlayacaksın.

Makine tabla ebatlarını da bu menüden girebilirsin. Konunun daha önceki sayfalarında ayrıntıları mevcuttu.

sorduğun sorulara verilen cevapda eksik bir nokta varsa ilave edelim. :confused: buna gerek yok

teşekkürler, ebay den yeni bir power supply, kart, kaplinler vs. aldım, kargoda onlar da gelsin bakalım.
dediğim gibi ben deneyerek öğreniyorum, takıldığım yerde yine yardımınızı isterim.

Mach3 için güzel bir ekran dizaynı. Programı indirip kurduktan sonra Mach3 "View" menüsünden "Load Screens" ı tıklayıp açılan pencereden "MachSteelBlue.set" dosyasını seçin.

silverblue.jpg

Arkadaşım forumda bu iş için var zaten, eğer incelerseniz 38 sayfa sırf mach3 için ayrılmış ve her sayfasında ayrı ayrı faydalanacağınız bilgiler mevcut, site yöneticilerine mach3 ü sabitledikleri için teşekkür ederim, dediğim gibi lütfen inceleyin formumuzu ve eğer yinede içinden çıkmaz iseniz yazın seve seve yardımcı oluruz, ama yeni üye olup kendi mail adresinizi verip benimle paylaşın derseniz, kimse yardımcı olmaz diye düşünüyorum, ayrıca forumda açıktan mail adresi vermek yasak diye biliyorum... forum kurallarında bir gözden geçirirseniz sizin için daha iyi olur....

öncelikle şunu söyleyeyim yazdığınız bilgiler gerçekten çok faydalı
sadece yazılanları okuyarak mach3 ile cnc kontrolünü yaptım
ancak bi problemim var motorlar sadece bir yöne dönüyor
manuel olarak da denedim sadece tek yönde haraket ediyolar
dir pininde bir problem yok ileri giderken led yanıyo geri gelirken led sönüyo
clk pini ise sadece geri gelirken çıkış veriyo yani dir aktif olduğu zaman
sizce problem nerdedir mach3 de bununla ilgili ayarlamam gereken ayar varmıdır
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Motor kablolarını kontrol edelim, muhtemelen kablo sıralamanız yanlış, eğer ayarları tam olarak yaptıysanız çalışmaması çok zor, netür bir step motor kullanıyorsunuz, kullandığınız step motorun kablo sıralamasını gösteren bir belgeye ulaştınız mı? yoksa kendiniz mi buldunuz sralamayı...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,009
Kullanıcılar
451,227
Son üye
mugulacti

Yeni konular

Geri