Makel ve Köhler sayaç okuma problemi

TheBridge

Üye
Arkadaşlar merhaba, elimde Makel ve Köhler firmalarına ait aşağıdaki modellerde elektrik sayaçları var.

Makel: T610.KMY.2556.C16M (Birkaç model daha)
Köhler: AEL.TF.09, AEL.TF.19, AEL.TF.20 (Birkaç model daha)

Bu sayaçlardan RS485 ile veri alarak sunucuya iletmek için de kendi devre tasarımımı yaptım. Tasarımım şu anda geliştirme aşamasında ve modem üzerinden TCP/IP vasıtasıyla mesajlaşma ve benzeri yazılım sistemlerim tamamlandı.

Sorun şu ki bu sayaçların hiçbirinden okuma yapamıyorum. Okumayı bırakın, 3 gündür en ufak bir sinyal alamadım. Sayaçların tanıtım broşürlerinde RS485 bağlantısının desteklendiğini okuyorum fakat sanki içlerinde RS485 bağlantısı yok gibi. Cihazlara ne gönderirsem göndereyim sanki cihaz ölü gibi, hiç bir dönüş yok.

XCOM, Luna, Ready ve benzeri 10'a yakın program üzerinden komut göndermeyi denedim.

Şimdiye kadar denediğim metodların bazılarını şöyle sıralayabilirim:

1) Baudrate değerini 300'den 115200'e kadar her kombinasyonu denemek
2) /?! de dahil olmak üzere internet üzerinde var olan tüm komut kombinasyonlarını denemek
3) Belki cihaza 3 faz elektrik bağlanmadan RS485 aktif olmuyordur diyerek 3 faz bağlamak
4) GPT ve benzeri yapay zeka sistemler üzerinde her türlü araştırma
... ve burada saymadığım belki onlarca farklı uygulama daha...

Sanırım bir başlangıç noktasını veya bir püf noktasını atlıyorum.

Belki bağlantıyı başlatmadan önce ters takla atmam filan gerekiyordur. Belki "selena selena selena" demeden açılmıyordur.
Belki cihazın RS485 özelliğini kendim bir şekilde aktifleştirmem gerekiyordur.
Belki de broşürlerde yazsa dahi bu cihazların RS485 üzerinden iletişim yeteneği yoktur, bilemiyorum artık.

Ne yaparsam yapayım, tık yok... Üstelik bir cihazda değil, saydığım cihazların hepsinde durum aynı.

Arkadaşlar bir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Saygılarımla.

abi kendi modbus sistemini bırak kenara önce modpool kur modpollan haberleş . cihazın modbusla haberleştiğinden emin ol . sonrası başka adım

Forum istatistikleri

Konular
129,217
Kullanıcılar
451,583
Son üye
TheBridge

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri