makina etiket değeri

hkn_blt

Üye
merhabalr makina etiket değerine baktığım zaman üç faz 6KW yazıyor gücü. Fakat ben makina tam yükte iken akımı ölçüyorum 2A görüyorum hesap yaptığım zaman 6KW 'ın çok çok altında bir güç çıkıyor. Ben şimdi neye göre kablo seçmeliyim. Ayrıca neden 6KW yazmışlar etiket değerine

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Makinanın elektrik projesini incele. Çalıştığım yerde projede 3 motor görünüyor ama makina üstünde 2 motor var. Sen yinede 6kw ya göre kablo çek derim.

Adem bey ben direkt motordan bahsetmiyorum. Makinadan bahsediyorum. Ayrıca makina üzerinde 2.2KW servo motor mevcut.

makina etiketini resim olarak paylaşabilir misin.

Şuan paylaşmam mümkün değil fakat etikette 380V-6kW yazıyor. Buradan güç hesabı yaparsak normalde makina P=1.73x380xIxcosfi 6000=380x1.73x0.80 I=11.4A görmem gerekli fakat ben 2A ölçüyorum. Ben şimdi kablomu 11.4A göremi seçmeliyim yoksa 2A hadi birazda tölerans vereyim 3A'e göremi seçmeliyim.

makinanın boşta çalışma akımı 2 A
makinanın maksimum yük altında çalışma akımı 11.4 A olma ihtimali var mıdır.

Bazı motorlar için mümkün olabilir.

Siz tedbiri elden bırakmayın.. 11,4 A değerine göre kablo seçimi yapınız..

en sonunda şuna karar verdim ben kabloyu 6kW göre çekeceğim. Makina bir sarım makinası ince tel sardıgımız için motor tam yüke binemiyor ayrıca makinadaki valf sistemlerinin hepsinin aynı anda devreye girmesi mümkün değil. 6kW bence motor tam yükte çalışırsa tüm hava sistemleri çalışırsa çekilen güç olarak hesaplanmış olur.Şöylede düşünebilirim kurulu güc 6kW ama istek gücüm daha düşük.

Forum istatistikleri

Konular
129,461
Kullanıcılar
452,019
Son üye
murat2534

Yeni konular

Geri