manyetik alan sensörü bağlantı sorunu..

arkadaşlar bugün 2 adet manyetik alan sensörü aldım markası festo..
yine aynı marka festo piston kızağına uygun..bu sensör iki uçlu kahverengi ve mavi.. bağlantı konusunda kahve +24 ve mavi olduğunu söylediler..
fakat sensörü piston üzerinde her noktada hatta sensörü çıkartıp metal yaklaştırmama rağmen çıkış alamadım.daha sonra teknikbirarkadaştan yardım aldım bu sensörü röle üzerinden sürecektim fakat röle az akım çeken bir röle olmalı dedi..fakat yinede bir değişim yok. huylanıp plc girişine uyguladım yine değişen birşey yok..böyle bir sıkıntı eminim bazı arkadaşların başınada gelmiştir yardımlarınızı bekliyorum.. sensör modeli festo 533 190 -UD yada SME-9-ZS-24V-K2,0-OE..

BİLDİĞİM KADARIYLA 2 uçlu sensörler, devreye seri bağlanır.kahverengi uca +24 verilir, mavi uç ta yüke bağlanır.Yük üzerinden devresini sağlar. Siz +24 volt verip maviden +24 volt görmeyi beklemediniz değil mi? Yük üzerinde iken denemelisiniz. Buna rağmen olmuyorsa, üzerinde hassasiyet trimpotu olmalı( sizdeki modelde var mı bilmem ama genelde olur) onu biraz kurcalamanızı öneririm.

dediğininiz gibi sayın m-usta-fa yükte denedim kullandığım röle weidmullerin klemens tipi rölesi kaliteli bir röle küçük güçte..üzerinde ayar yapabileceğim pot göremedim.+24 kahveye uygulayıp maviyi rölenin +ucuna ve rölenin -ucunuda aynı güç kaynağının - kısmına bağlayıp piston üzerinde ve direk metal yaklaştırarak denedim..nerede sorun var anlayamadım çok basitbir durumama anlaşılan dikkat edemediğimiz bir yer var..birde mavi uç boştayken dc 3v ac kademede 47v ölçtüm sensör devredemi değilmi bilmiyorumüzerinde led de yok..tabi yükte 47v ac düşecektir ama yinede dc olmaması ilginç geldi..

Merhaba arkadaşlar sensörün üzerindeki bilgileri dikkatli okumalısın mutlaka gerekli bilgiler yazılıdır.Sensör 10-220 v arasımı yoksa sadece 10 -30 vdc mi dikkat et birde sensör NA mı NC mi ona da dikkatedersen bişeyler bulabilirsin.Herşey doğru ama dönüş alamıyorsan başka bir sensör dene.İyi çalışmalar

piston sensörleri piston içerisinde hareket eden mıknatıs yardımıyla çıkış verir mutlaka içerisinde mıknatıs olan pistonlar bu sensörle kullanılmalıdır sensörü dışarıda mıknatısa yaklaştıdığınızda çıkış verecektir

arkadaşlar bugün 2 adet manyetik alan sensörü aldım markası festo..
yine aynı marka festo piston kızağına uygun..bu sensör iki uçlu kahverengi ve mavi.. bağlantı konusunda kahve +24 ve mavi olduğunu söylediler..
fakat sensörü piston üzerinde her noktada hatta sensörü çıkartıp metal yaklaştırmama rağmen çıkış alamadım.daha sonra teknikbirarkadaştan yardım aldım bu sensörü röle üzerinden sürecektim fakat röle az akım çeken bir röle olmalı dedi..fakat yinede bir değişim yok. huylanıp plc girişine uyguladım yine değişen birşey yok..böyle bir sıkıntı eminim bazı arkadaşların başınada gelmiştir yardımlarınızı bekliyorum.. sensör modeli festo 533 190 -UD yada SME-9-ZS-24V-K2,0-OE..

merhaba ben fiyatını soracağım sakıncası yoksa sebebıne gelınce bu sensorun tasarımını yaptım çalıştırdım piyasada tutunamam dıye vazgeçtım pazarlama başlı başına sektor

pistonda kullanacağınız sensör sadece mıknatısda çıkış verir.Buda pistonun içindedir. sensörü test ederken dışarıdan mıknatısı yaklaştırdığında sensörden çıkış alırsınız

Rölesiz test edildiğinde sensör zarar görmüş olabilir. Benim başıma gelmişti.

haklısınız arkadaşlar mıknatıs hiç aklıma gelmedi hemen denemeliyim.. sensör fiyatı yaklaşık 15 euro ... sensörü festo sitesinde aramama rağmen net bir datasheet bulamamıştım yakın özelliklerde bir sensöre baktım..mıknatıs olayını deneyip geliyorum..

dediğiniz gibi arkadaşlar denedim sonuç aldım emeklerinize sağlık fakat piston içinde mıknatıs yok oraya mıknatısı yerlerştirmeye çalışıcaz acaba hazır bir aparat varmıdır..

Forum istatistikleri

Konular
128,924
Kullanıcılar
451,090
Son üye
kepyana

Yeni konular

Geri