markalara gore transmıterlerın ayar ve kalıbrasyonları

muso

Üye
arkadaslar cogumuz degısık marka transmıter kullanmaktayız.bu bılgılerımızı tek bır yerde toplasak nasıl olur?ben bıldıgım bır markayı anlatayım dıger arkadas kullanmıs oldugu baska bır markayı anlatsın.bu sayede buyuk bır arsıvımız olsun.herkes faydalansın.konuyu yalnıs yerde acmıs olabılırım kusura bakmayın

böyle bir kaynağa gerçekten ihtiyacımız var işletmelerde artık heryerde sıcaklık,nem,basınç,debi ölçümleri genellikle 4-20 çıkışlı transmitterler kullanılarak ölçülüyor. bu transmitterlerin nasıl ayarlanacağı kalibre edileceği konusunda sıkıntılar mevcut. arkadaşlar tecrübelerini bildiklerini yazarlarsa bizim gibi mesleğe yeni başlamış teknik elemanlara çok büyük fayda sağlamış olurlar. yönetici arkadaşlar bu olaya öncülük ederlerse bu konu için uygun bir başlık oluştuturlarsa çok sevinirim.

kımse arsıvı olsun ıstemıyor galıba :-\

ben bir deniz firmasında çalışıyorum teknik konularla birlikte alım işinede bakıyorum ben şu anda wika marka transmitter kullanıyorum birde gemiyi aldığımızda cihazlar ile birlikte avrupalılar danfoss transmitterler takarak gönderiyor .tabiiki danfoss çok iyi bir kalitede marka, ayrıca siemens kartal fabrikasında kalibrasyon merkezi var gerektiğinde ben cihazlaımı oraya götürüyorum ve kalibre ettiriyorum sonrada aynı özellikte diğer cihazlara doğrulama yapıyorum

ayrıca piyasada basınç kalibratörleri satılıyor fakat iyi bir basınç kalibratörü yaklaşık 2000 dolar civarında kalibrasyon için mutlaka böyle bir cihaza ihtiyaç var.bu cihazı transmitter e bağlıyorsun yavaş yavaş basınç uygulayarak minimum ve maximum basınç uyguladığında ma ölçerek transmitter i kontrol ediyorsun

denızcı ; anlatmıs olduun olayların hepsını ben zaten bılıyorum.ama ben olayı anlatamadım galıba veya yalnıs anlasıldım.mesela ben bır tane anlatayım; yukseklıgı 2 metre olan acık tanktakı sevıye transmıterı nasıl ayarlanır?bu her marka ıcın aynıdır . yogunlukXyukseklık =transmıtere gırılecek olan maxımum deger.(URV)
tabı kı transmıterı baglamadan once atmosfer basıncında olculen degerın 0 oldugunu gormek gerekır degılse 0 AYARI yapılır.

denizci2 ' Alıntı:
ayrıca piyasada basınç kalibratörleri satılıyor fakat iyi bir basınç kalibratörü yaklaşık 2000 dolar civarında kalibrasyon için mutlaka böyle bir cihaza ihtiyaç var.bu cihazı transmitter e bağlıyorsun yavaş yavaş basınç uygulayarak minimum ve maximum basınç uyguladığında ma ölçerek transmitter i kontrol ediyorsun

Bahsettiğiniz anladığım kadarıyla test cihazı, bu cihaz hakkında geniş bilgi verebilir misiniz. Cihaz neleri nasıl test edebiliyor? Test olması ne kadar gerekli vb gibi. ?

arkadaşlar mrb. ben özel bir kalibrasyon laboratuarında laboratuar müdürü olarak görev yaptım. gördüğüm kadarıyla herkes bişeyler araştımış ama kimse neyin nasıl yapıldığını tam olarak bilmiyor. arkadaşlar kalibrasyon öyle cihazı alıp da diger bir test cihazına bağlamakla falan yapılmıyor. yapılan her kalibrasyon için mutlaka bir standard (ulusal ya da uluslararası) yayınlanmıştır. ve bunlar bazı sitelerde ucretsiz bazı sitelerde de ucretli yayınlanır. şimdi yapmanız gereken bana hangi konuda kalibrasyon yapmak istediğinizi bildirin. ben de size standardı nereden temin edebileceginizi hatta gerekirse kalibrasyon talimatını bizzat yazarak göndereyim. şua türkiyede en çok ticare amaçlıkullanılan iş budur. ve kimse bilgileri benim yaptıgım gibi kolay kolay paylaşmaz.:D

transmitter falan gördüm. yukarıda bunlarla ilgili en güzel kalibrasyon. bir referans fırın yardımıyla üretici firmadan transmitterlerın baglandıgı göstergelerin şirfesini temin etmek ve bunları şifre yardımıyla fırına transmitteri daldırdıktan sonra referans sıcaklık degerini transmitter a tanıtmak tır. standardı istiyosanız. bu suan ingilizcesi mevcut. akredite kuruluşlar da suan bunu kullanıyor. http://www.dkd.eu/inhalt.php?id=28 DKD-R-6-1,2 standardıdır.

yukarıda verdiğim adreste basınc transmitterleri ve diger tum basınc göstergelerinin kalibrasyon standardı var. yukarda fırınla yapılan kalibrasyon olarak anlattıgım scaklıktransmitterlerinin kalibrasyonları için en güzelyöntem. bunları diğer basınc ve teraz kalibrasyonları için de uygulayabilirsiniz. bunların standardlarını da baska zaman vereyim.

Forum istatistikleri

Konular
129,073
Kullanıcılar
451,358
Son üye
excelse04

Yeni konular

Geri